Menstra indecisa și sperietura legata de sarcina

22-04-2022
Ioana Jane
Nu este medic/terapeut
Ioana Jane
Bună ziua/seara,

Aș avea și eu nevoie de un sfat avizat pentru a ma putea calma cât de cât.

Eu toată viata am avut o menstruatie neregulata, însă in ultimul an a venit pe ceas, pana luna trecuta.
În martie mi-a întârziat 4 zile iar luna aceasta deja sunt în a 10a zi in care este "in întârziere" și nu știu ce sa ma cred. Ca simptome:
Am dureri lombare și abdominale ca de menstruatie, mai ales dimineata.
Am o durere constanta și sâcâitoare în zona ovarului drept - nu sunt străină cu ea dar deja durează de prea mult timp.
Urinez frecvent (dar am și o infecție urinară cu E. Coli in curs de tratament).
De astăzi am început sa am o jenă la sfarcuri, le simt de parca ar avea febra (dacă are logica).
De vreo 2 zile sunt constipata - dar as putea da vina și pe mâncare și cantitate - obișnuiesc sa mănânc puțin și prost, mai ales când sunt stresata.

Țin sa menționez ca în ultimele 6 luni am și slăbit foarte mult și foarte brusc (cam 30 de kg) - ceea ce ma face sa ma gândesc că ar putea fi una din cauzele întârzierii și dereglări.

În trecut am avut și probleme legate de chisturi ovariene - depistate tot după 2 luni fără menstruatie dar care potrivit medicului s-au rezolvat cu tratamentul de atunci.

Raport sexual am avut, cu finalizare folosind prezervative, dar în timpul actului am avut și momente fără protecție.

Fiind Paștele, farmaciile sunt închise deci aștept pana săptămâna viitoare pentru a ma putea duce sa cumpăr și sa fac un test de sarcină, dar pana atunci as vrea să am și o a doua părere "la rece" - exista posibilitatea unei sarcini?
6 comentarii
1
23-04-2022, ora 08:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca ati avut momente fara protectie, da. Faceti test de sarcina. Exista si farmacii non stop.
0
24-04-2022, ora 10:39
Ioana Jane
Nu este medic/terapeut
Ioana Jane
Update:

Sunt in a 11a zi, tot fără menstruatie.
Am făcut un test de sarcină care a ieșit negativ. Mai am unul de la alt producător, pentru siguranță, pe care-l voi face săptămâna următoare.
De când trebuia să-mi vina menstruația pana astăzi am mai slăbit aproape 1 kg.
Sfarcurile și ovarul drept tot ma dor.

Îmi voi face o programare la doctor de îndată, dar până la vizita medicală as vrea sa știu ce ar putea cauza asta, pentru dacă ma bazez doar pe Google ajung la concluzia ca am vreo 3 boli grave și chiar nu-mi mai trebuie genul acesta de spaima.

Sărbători fericite! Și Clara, mulțumesc de răspuns!
1
24-04-2022, ora 13:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pot fi chisturi pe ovare. Asteptati controlul ginecologic. E nevoie de ecografie intravaginala pentru a le depista.
0
24-04-2022, ora 19:06
Ioana Jane
Nu este medic/terapeut
Ioana Jane
Mulțumesc mult pentru sfaturi și îndrumare. Am mai avut chisturi in trecut (cumva e trăsătură de familie) deci cam știu la ce sa ma aștept :)
1
26-04-2022, ora 13:01
Ioana Jane
Nu este medic/terapeut
Ioana Jane
Update: in sfârșit menstruația mea intarziata de 1e zile s-a gândit să-și facă apariția.
1
26-04-2022, ora 13:01
Ioana Jane
Nu este medic/terapeut
Ioana Jane
13 zile *
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: