Lsil Hpv

22-02-2023
Elena929
Nu este medic/terapeut
Elena929
Buna seara.
Pe scurt, am o leziune pe Col din 2016, pe vremea aceea am avut ASCUS și hpv 59, cintec negativ, după tratament cu isoprinosine am decis cu doctorița mea sa ținem sub observatie cu pap la 6 luni.
De atunci a ieșit mereu pap negativ, am avut și o sarcina cu naștere naturală in Iulie 2020, și după in continuare pap curat, hpv negativ.

In feb 2021, pap lsil - hpv prezent 59.

Am luat tratament cu isoprinosine și in Iulie 2021 pap negativ. ( tind sa cred ca nu a fost recoltat bine )

Acum in feb iarăși lsil ( am luat doar papilocare ) …. Leziune este de grad scăzut, arată la fel ca întotdeauna, nu s a modificat.

Medicul meu a spus ca nu este nici de biopsie și nici de erad.
Am întrebat de vaccin și mi s a spus ca nu are relevantă.
L am întrebat strict colonoscopic vorbind daca arată suspicios, și a spus ca nu, sa stau liniștita.

Nici nu știu ce sa mai cred, cert este ca stau cu grija, acum iau la recomandarea dansului colpofix și revin peste 6 luni la control.

Am mai cerut o părere și nici doctorul acela nu mi a spus de Erad, dar sa fac cintec și genotiparea hpv, peste 3 luni.

Sa mai cer o a-3-a părere ?

Mulțumesc pt eventualele răspunsuri.
O seara buna.
1 comentarii
0
28-08-2023, ora 08:27
mark23
Nu este medic/terapeut
mark23
O rana care nu se vindeca atat de mult timp, chiar daca e mica, ar trebui tratata.
E clar ca infectia cu HPV e persistenta, iar daca rana nu a regresat in asa lunga perioada, probabil ca nici nu o va mai face.
Colposcopiv vezi ce se intampla la suprafata, dar in profunzime, nu.

Daca rana e mica, un ERAD va oferi raspunsuri legat de profunzime in urma analizei tesutului, plus ca e posibil sa fie si un tratament pentru HPV, virusul fiind cantonat pe bucatica aia de col.
Oricum, doctorul tau stie mai bine, daca nu esti sigura, mai cere o parere si de la alti doctori.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.