logest+amoxicilina

13-09-2007
inocenzia
Nu este medic/terapeut
inocenzia
am o masea umflata si trebuie sa administrez amoxicilina forte 7 zile, in acest timp iau anticonceptionale logest..problema este ca folia de logest mi se termina in a 5-a zi de tratament cu amoxicilina si incep cele 7 zile de pauza din care 2 zile voi continua sa iau antibioticu.cand ar trebui sa incep urmatoare folie de logest...dupa 7 zile normal sau imediat ce termina folia fara pauza?.am citit prospectul dar sunt un pic confuza
4 comentarii
0
14-09-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
După 7 zile.
0
18-11-2009, ora 10:02
mariyan79eu
Nu este medic/terapeut
mariyan79eu
Imi puteti spune cat poate dura infectia (umflatura) respectand tratamentul cu Augmentin (1 pastila / 12 ore) si Ketorol (1 pastila la 6-8 ore ) in cazul unei infectii cauzate de umflarea unui canin (pe interior) ?. Mentionez faptul ca inainte de a lua Augmentin am urmat 2 zile tratament Oxacilina 500 la 6 ore fara efecte vizibile, astazi am luat ce-a de-a doua pastila de Augmentin si se simte ceva miscare...
0
19-11-2009, ora 10:55
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Asta e o problema dentara, nu va pot da un raspuns avizat. Ca regula generala, in cazul unei colectari de puroi, antibioticele au un rol de a impiedica raspandirea infectiei si nu un rol de vindecare propriu-zisa. Deci, ar fi bine sa mergeti la un stomatolog pentru un drenaj.
0
17-11-2015, ora 19:06
Tamasanuadela
Nu este medic/terapeut
Tamasanuadela
Buna. Sunt in Franţa, iau anticoncepţionale Antigone(nu stiu dacă sunt in România) si sunt 28 de comprimate. Am 7 saptamâni de când am născut, le-am luat din a 21a zi dupa naştere. Acum trebuie sa fac un tratament cu amoxicilina si toată lumea spune ca Antibioticele anulează anticoncepţionalele. Cum e de fapt?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul