limfocitom cutanat benign la copii

11-04-2008
hopi
Nu este medic/terapeut
hopi
buna ziua,
sunt mama unui copil de 7 ani care in urma unei biopsii a fost diagnosticat cu limfocitom cutanat benign. I-a fost facuta prima infiltratie cu diprofos, medicul dermatolog spunandu-mi ca trebuie sa-i faca pana la 3 infiltratii in bubita respectiva si daca nu trece urmeaza extirparea ei. Zona in care a aparut este pe spate; a aparut in vara anului 2007 si de atunci pana acum dermatologii au dat cu presupusul tratandu-l fara efect. I-au fost administrate mai multe unguente cum ar fi :dermovate, locoid crema dar fara nici un efect. Am cerut efectuarea unei biopsii. Pe corpul copilului au mai aparut si alte bubite, respectiv picioare si maini, in zona genunchilor. Va rog sa-mi spuneti daca acest dagnostic este grav, daca are legatura cu bubitele de pe piele. Mentionez ca i-am facut analiza pentru borelia care a iesit negativa.
Acum sunt in curs de efectuare a mai multor analize. Va rog sa-mi spuneti adevarul despre acest diagnostic. Sunt mama si cred ca am acest drept sa mi se spuna adevarul pentru ca am observat calmul dermatologului in contrast cu panica pediatrului si nu mai stiu ce sa cred. Mentione ca in anul 2006 o vecina care facea tratamant injectabil pentru ulcer varicos i-a dat copilului meu seringa cu ac folosita, acesta s-a intep[at, avand doar 5 ani. Am facut cercetari si am aflat ca in 2005 a avut hepatita, dar nu stiu de care.
Credeti ca ar fi un simptom al unui virus?
3 comentarii
0
12-04-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Eu nu sunt pediatru si nici dermatolog, asa ca s-ar putea sa fiu in eroare, dar din cate stiu eu, limfocitomul benign este o manifestare cutanata a bolii Lyme produsa de o intepatura de capusa. Boala are evolutie in general favorabila si se trateaza cu antibiotice. Pt diagnostic se face un test serologic pentru Borelia burgdorferi. Totusi, intrebati un pediatru pt ca eu nu sunt in domeniu.
Oricum, limfocitomul este ceva benign, deci cu evolutie favorabila, nu este limfom malign.
0
12-04-2008, ora 00:00
hopi
Nu este medic/terapeut
hopi
Va multumesc pentru raspunsul imediat si chiar daca nu sunteti dermatolog sau pediatru contez pe facptul ca sunteti medic. Va multumesc.
0
26-02-2009, ora 16:40
luciandediu
Nu este medic/terapeut
luciandediu
Sunt mama unei fetite de11 ani, din Constanta, careia i-a aparut o pata de aprox. 4cm, de culoare brun maronie, ferma la palpare, pe spate langa coloana vertebrala (zona lombara). Urmare biopsiei, s-a concluzionat urmatoarele:
- fragment tegumentar prezentand bogat inflirtrat limfocitar, difuz in dermul profund, perivascular si perianexial - compatibil cu limfocitoza cutanata. Se recomanda teste IHC pentru confirmaresi diagnostic diferential cu un imfom;
- mentionez ca am efectuat testul Borellia si a iesit negativ.
Va rog frumos sa ma ajutati pentru a intelege si a trata problema!
Adaug la cele sus-prezentate, teama mea la gandul unei BOLI GRAVE.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Multe bubițe pe pielea copilului. Ce ar putea fi?
  •