Leziuni pe col si HPV

06-09-2018
D
Nu este medic/terapeut
D
Buna ziua, de ore intregi caut ca nebuna pe net in toiul noptii raspuns la intrebarea asta.Sunt o mie de pareri despre medici ginecologi in legatura cu sarcina, ca vai doctorul X este profesionist ca ma ajutat la nastere si Z nu, dar asta inseamna sa fi medic bun?Eu cred ca partea cu sarcina e o parte destul de banala pentru ati da seama daca e bun medicul sau nu, pana la urma orice medic cu sau fara o prea mare experienta daca mamica e sanatoasa si copilul la fel poate sa asiste la o sarcina, pana la urma sunt femei care nasc bine si singure fara ajutorul unui ginecolog.In fine ma cam abat de la subiect.Asi dori un sfat, o indrumare la un doctor pentru problema mea leziuni pe col, deoarece ma confrunt cu acest lucru de 2ani, am doar 26 ani si simt ca nu gasesc o cale de iesire, nimic concret.O sa detaliez un pic subiectul deoarece nu mai stiu cum sa ies la lumina si sa ma fac bine.
Cum spuneam totul a inceput acum 2 ani in vara lui 2016, cand din senin am observat ca imi apar niste bubite un fel de "negi" in zona intima.Mentionez ca aveam o relatie pe atunci cu un baiat de vreo 7 luni, si era primul cu care am decis sa imi incep viata sexuala dar foloseam prezervative pentru ca sa fiu eu impacata ca nu iau nimic.Bineinteles ca m.am speriat si vazand ca, nu imi trec si ca mai apar dupa o saptamana, ma decid sa ma duc la primul meu consult ginecologic.Si am fost la un Dr.Pereanu in Cta dupa ce a vazut, mi.a facut un consult si a zis ca asiasicel putea fi iinfestata cu virusul HPV i ca cel mai bine ar fi sa ma duc la un dermatolog sa le cauterizeze si sa fac un papanicolau pentru a vedea daca e asta cauza.Zis si facut am fost la Dl.Nocivin dupa cauterizare un tratament si control dupa cate saptamani ma duc sa fac papanicolau la Synevo.Cand vin rezultatele vad ca e bifata casuta cu LSIL (leziune intraepiteliala scuamoasa de grad scazut) si HPV, recomandare colposcopie, clar nu era de bine.Acum cautand despre asta si la ce doctor sa ma duc pentru ca la Peteanu mi sa parut ca nu prea ii e familiar subiectul, probabil o fi bun la nasteri si sarcini ca asa am citit diverse opinii gasesc o Dna doctor auzisem de ea de la cineva Dna Chirila V. ma duc la dansa octodra estul de buna cred eu, observ ca are multe paciente cu asa ceva.Ea imi face un eco genital, consult si imi sugereaza o analiza(genotipare) ca sa vedem ce tip de HPV am, rezultatul HPV tulpini 56/59/66/51 cam multicele, ce ma linistise un pic era ca din cate am citit erau cu risc scazut deci mai usor de scapat de ele.Apoi mi.a facut si colposcopia unde mi.a recomandat sa fac un ERAD din cauza leziunilor.Am facut si aceasta interventie chirurgicala la Euromaterna la dansa aparent ok.Eradul fiind o extragere a tesutului afectat de leziune si apoi ducerea la laborator pentru a I se face o biopsie pentru a se vedeapoate daca e canceros sau nu.Cu alte cuvinte daca incep sa am cancer sau nu.Vine rezultatul cu greu dupa o luna si ceva(era si in perioada sarbatorilor de iarna prin noiembrie, decembrie 2016 in care eu eram cu inima cat un purece si ma tot intrebam ce fac daca e cancer.Rezultatul putin in dubii dupa doctora eram cam la limita LSIL_CIN I si HASIL_CIN II-III recomandandu.se monitorizarea si control la 6luni si 1 an pentru HPV, intre timp am urmat diverse tratamente cu ovule si pastile pentru imunitate. Dupa, desi nu imi erau interzise contactele sexuale(doar cu protectie)le.am cam evitat pentru ca chiar si cuasa protectie tot am luat de la fostul partener.La urmatorul Papanicolau totul ok, la urmatorul HPV in 2017 apar 53 si 62 alte tipuri doat 2 dar nu cele de la primul rezultat.Deoarece papanicolau iesise ok fara leziuni a zis sa vedem urmatorul Papanicolau cum iese pentru ca avand in vedere ca nuam am copii mi.a sugerat as mai asteptam sa vedem poate organismul meu combate virusul.Papanicolaul de la sfarsitul lui 2017 nu a iesit prea ok ASC-US(adica alte mosificari al nivelul celulelor), recomandare colposcopie din nou.Dupa colposcopie a zis ca eo modificare minora si sa facem testarea HPV unde din nou apare doar HPV 62 de data asta.Dupa alt tratament cu ovule am maiI facut urmatorul Papanicolau dupa 3 luni rezultatul acelasi ASC-US persista si iar recomandare colposcopica.De data asta nu am mai facut colposcopie.Acum 3 saptamani iar Papanicolau si azi ma duc dupa rezultat.Stau ca pe chimpi ce pot zice, mi.e frica nu stiu ce sa mai cred, la ce medic sa mai merg.Am cautat sa ma orientez spre Bucuresti pentru ca oricum tot acolo o sa ajung daca se complica lucrurile dar zeci de medici si acolo si pareri impartite.Oricum vad ce zice si acum si cu tot istoricul medical o sa merg si la alt doctor.Sper ca ati avut rabdare sa cititi tot si astept sugestii si sfaturi, multumesc si sanatate multa.Revin cu continuarea cand va fi cazul deocamdata nu stiu ce va fi.
1 comentarii
0
29-12-2021, ora 11:16
Mira82
Nu este medic/terapeut
Mira82
Buna ziua, ce ați mai făcut ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •