Am slabit enorm fara dieta intr-un timp foarte acurt

02-02-2018
Alex.andra
Nu este medic/terapeut
Alex.andra
De pe 4 ianuarie si pana in prezent am slabit nejustificat 10kg. In urma unor analize efectuate la sange mi.a iesit: rbc 3.66; hgb 11; hct 33.76; neut%71.70; lymph% 19.20; sideremia 22.51 ; vsh 95. Precizez ca am efectuat si un ecograf abdominal unde lobul hepatic drept are 136mm, lobul hepatic stang 70mm, marginea anterioara ascutita. Vena porta are 10mm nedilatata. Va rog nevoie de um sfat ! Ce ar putea fi? Precizez ca nu am tinut nici o dieta
14 comentarii
0
02-02-2018, ora 21:32
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ar trebui sa faceti examinari mult mai complexe atat de laborator cat si eventual imagistic (CT). nu ar strica sa factei analize pentru tiroida (TSH, T3, T4) insa o slabire atat de rapida intotdeauna este suspecta pentru tumori maligne
0
03-02-2018, ora 09:36
Alex.andra
Nu este medic/terapeut
Alex.andra
Azi am repetat analizele. In momentul recoltarii am observat ca sangele are o culoare inchisa. Care ar fi cauza? Luni urmeaza sa iau rezultatul iar marti ma voi duce la un medic cu specialitate in hematologie iar apoi voi mai face si o endoscopie. Ma ingrijoreaza foarte mult acea culoare a sangelui. Ati putea sa.mi dati anumite indicii?
0
03-02-2018, ora 10:29
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
culoarea sangelui nu este o problema, sangele venos are o culoare mai inchisa.
0
03-02-2018, ora 10:49
Alex.andra
Nu este medic/terapeut
Alex.andra
Multumesc de raspuns! Voi reveni luni cu alte informatii!
0
05-02-2018, ora 11:23
Alex.andra
Nu este medic/terapeut
Alex.andra
Rezultatele de azi mi.au ieșit astfel: VSH 85; Nr. Leucocite 15; limfocite 15.40; neutrofile 77.90; eozinofile 0.60; monocite 0.88; neutrofile 11.70; Nr. Eritrocite 3.97; hemoglobine 12; hematocrit 36.20; trombocite 468 ; tgp 101; calciu total 9.04; fier 15. Rezultatul la tsh îl voi avea mâine. Ce boala credeți că ar putea fi??
0
05-02-2018, ora 21:47
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
VSH-ul si leucocitele sunt marite, neutrofilele crescute (neutrofilele sunt 77, 90 sau 11, 70?), limfocitele scazute - toate sunt destul de nespecifice insa se intalnesc in infectii cat si in boli hematologice. Aici ar fi bine de vazut CRP-ul - o valoare foarte crescuta ar fi un indiciu pentru infectie.
ce boala aveti este greu de spus. valorile abnormale din examenul de laborator trebuie examinate mai amanuntit. un internist probabil v-ar putea ajuta mai bine, in functie de simptoame. un examen fizic direct si o anamneza detailata sunt esentiale pentru o strategie buna
0
06-02-2018, ora 06:36
Alex.andra
Nu este medic/terapeut
Alex.andra
Neutrofile% 77.90 si neutrofile# 11.70
0
06-02-2018, ora 23:07
Alex.andra
Nu este medic/terapeut
Alex.andra
Revin cu amanunte. In urma endoscopiei s.a constatat ca din pancreas se scurge puroi in stomac. Acum este sub observatie medicala. Credeti ca ar mai fi sanse de supravietuire?
0
07-02-2018, ora 16:25
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
nu prea inteleg situatia: pancreasul nu are legatura directa cu stomacul, in mod normal enzimele produse de pancreas se elimina in duoden.
un abces de pancreas ar putea sa se fistulizeze in stomac insa acesta este o situatie destul de grava, deobicei cu dureri abdominale extreme, febra, frisoane etc.
s-a facut un CT abdominal sau cum si-au dat seama ca puroiul vine din pancreas? ce vor sa faca, numai sa-l observe sau au in plan o interventie chirurgicala?
0
08-02-2018, ora 16:44
Alex.andra
Nu este medic/terapeut
Alex.andra
S.a facut si CT abdominal din care rezulta ca a avut o pancreatita care a format un chist. Probabil au vrut sa spuna abces. Dar nu comentez. Cert este ca acel abces s.a spart si infectia se duce in stomac printr.un orificiu care s.a format un pic mai jos fata de canalul dintre duoden si stomac. Astazi i.au facut externarea dandu.i doar kreon ca si tratament. Mi.au spus ca este un caz fericit ca s.a format acel orificiu. Eu am dubii foarte mari in aceasta privinta. Voi face tot posibilul sa mai cer parearea si altor chirurgi cu mai multa experienta. Va multumesc pentru tot ce m.ati informat si v.asi fi recunoscatoare daca imi puteti spune si dumneavoastra parerea. Dureri abdominale nu prea mai are in schim frisoanele le.am observat ca da, iar febra seara intre 37 si 38.5
0
08-02-2018, ora 19:49
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
eu as cere parerea unui chirurg experimentat in chirurgia abdominala, cineva care opereaza frecvent aceasta problematica. operatiile pancresul fiind destul de complicate trebuie sa va orientati spre clinici universitare
0
08-02-2018, ora 20:59
Alex.andra
Nu este medic/terapeut
Alex.andra
Am ajuns la spitalul judetean! De aici ne spune ca ar avea ulcer. L.a si intetnat urmand sa.i faca operatie. Are vreo legatura ce v.am scris anterior cu ulcerul??
0
08-02-2018, ora 21:35
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ulcerul este o patologie a stomacului, in ziua de azi se trateaza 99% cu antibiotice fiind cauzat de o bacterie in majoritatea cazurilor (helicobacter pylori). - aici un gastroenterolog poate sa fa sfatuiasca mult mai bine https://ro.wikipedia.org/wiki/Ulcer_gastroduodenal
o operatie este necesara daca ulcerul sangereaza masiv (desi in majoritatea cazurilor poate fi tratata si gastroscopic), daca se malignizeaza sau perforeaza. o varianta a perforatiilor poate atinge pancreasul.
fara o examinare directa este greu de spus care este problema. ulcerul gastric perforat pare ar fi mai plauzibil decat abcesul pancreatic perforat in stomac.
rezectia gastrica este o operatie medie devenita destul de rara insa un chirurg experimentat nu trebuie sa aiba probleme cu ea
0
17-08-2018, ora 16:36
Ado1
Nu este medic/terapeut
Ado1
Alex.andra. cum ai evoluat. Esti ok?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.