inflamatie a colului uterin inseamna rana pe col?

27-10-2009
allexxa
Nu este medic/terapeut
allexxa
In luna martie am facut testul babes si concluzia;celule glandulare atipice-AGCde tip endocervical.Mi s a recomandat colcoscopie testare hpv si biopsie.Am facutCOLPOSCOPIE si biopsie.La rezultatul de la biopsie mi a iesit displazie si mi s a propus amputatie de col pe care nu am facut o.In luna iulie am mers la alta clinica si am repetat testul babes ;concluziefrotiu actual negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna Modificari reactive non-neoplazice asociate cu inflamatia si rezultatul la HPV nedetectabil si mi recomanda repetarea examenului la 4-6luni frotiul comporta celule malpighiene superficiale si intermediare cu modificarireactive citoplasmatice-vacuole granule minime modificari nucleare si numeroase polimorfonucleare asciate cu o inflamatie nespecifica. sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale.MI SA RECOMANDAT TRATAMENT CU CERVUGID sau cerviron.
3 comentarii
0
02-11-2009, ora 00:09
maimusik
Nu este medic/terapeut
maimusik
Cervugid.Sincer eu am avut rana pe col.Inflamarea poate fi si de la un anumit virus pe care il ai si nu l'au cautat doctorii.Eu zic sa mergi la ginecolog sa iti ia o lama sa iti faca o serie de analize sa afle exact ce virus e, sau daca nu e posibil sa fi facut o cervicita.Nu e o porblema grava decat in momentu cand nu o tratezi si e prea tarziu dar daca ai facut vreun avort e posibil imflamarea aia sa fie consecinta acestuia.Din ce stiu eu imflamarea colului uterin e intradevar rana pe col.Sper ca tiai revenit de atunci.Mult noroc:) Daca ti'a dat cervugid eu cred ca ai facut o cervicita si asta e tratabila si usor detectabila.
0
15-11-2009, ora 21:26
allexxa
Nu este medic/terapeut
allexxa
multumesc frumos!Trebuie sa repet analizele la sfarsitul lunii.Vroiam sa stiu daca a mai facut cineva tratamentul acesta deoarece am o scurgere maronie care nu miroase de care
eu m am speriat.Intreband asistenta a spus ca e foarte bine ca se curata colul.oare e adevarat?
0
14-01-2010, ora 20:36
allexxa
Nu este medic/terapeut
allexxa
In luna martie am facut testul babes si concluzia;celule glandulare atipice-AGCde tip endocervical.Mi s a recomandat colcoscopie testare hpv si biopsie.Am facutCOLPOSCOPIE si biopsie.La rezultatul de la biopsie mi a iesit displazie si mi s a propus amputatie de col pe care nu am facut o.In luna iulie am mers la alta clinica si am repetat testul babes ;concluziefrotiu actual negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna Modificari reactive non-neoplazice asociate cu inflamatia si rezultatul la HPV nedetectabil si mi recomanda repetarea examenului la 4-6luni frotiul comporta celule malpighiene superficiale si intermediare cu modificarireactive citoplasmatice-vacuole granule minime modificari nucleare si numeroase polimorfonucleare asciate cu o inflamatie nespecifica. sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale.MI SA RECOMANDAT TRATAMENT CU CERVUGID sau cerviron. In luna decembrie am repetat papanicolau concluzie;frotiu actual negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna.Modificari celulare reactive non-neoplazice de tip hiperkeratozic.am inteles ca rana nu mai este.O fi adevarat?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cervicita cronică - rana pe colul uterin
  •