Infarct la 20 de ani?

12-08-2019
Marywall
Nu este medic/terapeut
Marywall
Tatal meu(46 de ani) a suferit un infarct in urma cu 2 zile. Ieri, dupa o criza de plans, am acuzat dureri in piept(nu foarte mari) cu fiecare respiratie pe care o aveam. Sunt fumatoare de cativa ani(acum am 20). Azi tot mai am o presiune in piept, ca si cum ceva s-ar pune pe toata cutia mea toracica, si imi e greu sa respir adanc. Toate rudele mele pun pe seama faptului ca am avut probabil un atac de panicata, timp de 2 zile nu am mancat absolut nimic si am dormit foarte putin. In afara de faptul ca imi e destul de greu sa fac efort fizic(din nou, poate fi oboseala), mi-e foarte cald cand fac efort, n-am nimic.
2 comentarii
0
16-09-2019, ora 09:26
myselfandI
Nu este medic/terapeut
myselfandI
De la acești factori stresanți este mai mult ca sigur sa fie doar un atac de panica care se manifesta așa. Încearcă sa te relaxezi și sa renunti la fumat pentru câteva zile măcar. Dacă nu ti-e in clar ceva mergi la un medic.
0
10-12-2019, ora 10:41
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
E o boala nervoasă cauzată de stres. Mergi la un psihoterapeut!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  • Scorul de calciu arterial coronarian prezice evenimentele cardiovasculare adverse majore în durerea toracică
  •