iau anticonceptionale.. exista vreun risc sa raman insarcinata?

21-11-2008
Nagulin
Nu este medic/terapeut
Nagulin
Buna ziua, am si eu o intrebare, daca folosesc erotex, ce probabilitate este de a ramine insarcinata daca ejaculare are loc inauntrul vaginului?
Va multumesc anticipat
4 comentarii
0
21-11-2008, ora 06:33
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Erotex este un spermicid ce ofera 75% protectie, adica din 100 de femei ce folosesc erotex 25 raman insarcinate.Trebuie introdus in vagin cat mai adanc cu putinta cu 10 minute inainte de contact si relatia trebuie sa se consume in urmatoarea jumatate de ora.Dupa ejaculare, trebuie sa stai intinsa sa nu te scoli nici sa te speli alte 30 de minute.Cam multe reguli.Numai bine!
0
21-11-2008, ora 15:39
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Drhouse, ai dreptate:cam multe reguli.Prezervativul sa traiasca!:-))
0
22-11-2008, ora 04:58
Nagulin
Nu este medic/terapeut
Nagulin
va multumesc de sfaturi, da morena ai dreptate prezervativul sa traiasca dar as vrea deacum sa-l mai lasam al oparte, sa simtim placerea mai aprinsa dar oricum e este frica sa nu ram insarcinata.
0
24-11-2008, ora 08:19
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Nagulin, draga mea, te cred si te inteleg, ca dupa ce am nascut(cam un an jumate)am bagat si eu prezervativ de mi-a iesit pe urechi!=)).Dar crede-ma pe cuvant ca 10 minute de pasiune nu compenseaza sub nicio forma trauma unui avort sau o sarcina nedorita.Te pup si sa ai grija!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •