Hipoacuzie, catar tubar

26-06-2022
DoinaDitu
Nu este medic/terapeut
DoinaDitu
Buna ziua,

Precizez ca nu aud cu urechea dreapta de mult timp (25 ani), am facut investigatii din care a rezultat ca nervul audutiv e afectat si nu mai e nimic de facut.
Auzeam bine cu urechea stanga si nu ma deranja prea tare ca nu aud cu dreapta.
In urma cu vreo luna jumatate a inceput urechea stanga sa se infunde, nu permanent, cand infundata cand desfundata. Apoi dintr-o data am simtit ca nu mai aud bine. Am fost la consult ORL si mi s-a spus ca am CATAR TUBAR si mi-a prescris DEXAMETAZONA SI BIXTONIM. Dupa o saptamana de tratament situatia era si mai rea, aveam presiune foarte mare in urechi, auz diminuat. Mi-a prescris atunci AUGUMENTIN si NASONEX pentru 7 zile. Nici acest tratament nu a avut efectul dorit. Situatia mea era la fel de rea. Am fost apoi la alt medic ORL, i-am explicat situatia si a zis sa incercam alt tratament. Mi-a prescris TAGREMIN, MIG400, MILGAMA si ENTEROL. Presiune din urechi s-a diminuat, le simt infundate mai rar dar problema cu auzul nu s-a rezolvat. Nu aud de exemnplu daca se vorbeste mai incet, daca e mediu zgomotos, iar zgomotul ma deranjaza foarte rau. mai ales televizorul.
Am facut audiograma, timpanograma, CT. Auzul la urechea stanga este la 35db, CT normal, diagnosticul fiind hipoacuzie neurosenzoriala. Mi s-a recomandat aparat auditiv. Am totusi o nelamurire, cum la telefon aud foarte bine ?
Simt ca timpanul stang parca clipoceste. Am observat din intamplare ca daca misc rapid capul stanga - dreapta ( ca si cand faci semn de Nu-Nu) in urechea stanga se aude ceva ca o vibratie, ca un ecou. Oare de ce ?
3 comentarii
0
27-06-2022, ora 10:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Varsta. sex. inaltime cate Kg ai??
exista alimentatie corecta cu 3 mese regulate pe zi si hidratare?
exista senzatia de reflux gastro esofagian???
0
27-06-2022, ora 12:40
DoinaDitu
Nu este medic/terapeut
DoinaDitu
Varsta 55 ani, inaltime 1, 64 m, 72 kg.

Micul dejun e de obicei un ceai si ceva dulce, dar la pranz si seara mananc regulat si cred ca ma hidratez bine.
Nu am reflux gastro esofagian.
Mai exista speranta sa recuperez auzul ?

Multumesc !
0
27-06-2022, ora 19:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
După.. 55..
Inceoe fiziologic sa Scada
Vederea. Auzul. Memoria
Ca asta se fie cât mai lent. E nevoie de adaptat alimentația conform Vârstei. hidratare forțată cu apa și ceaiuri
Cuvântul.. Ceva Dulce..deja trebuie uitat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •