Hernia hiatală, tratament, operație

05-10-2021
Pirnero
Nu este medic/terapeut
Pirnero
Bună ziua. Sunt profesor pensionar, am 74 de ani și, în cursul anului trecut am făcut 2 gastroscopii, în februarie și în septembrie, din cauză că mă balonam, și simțeam apăsări puternice în coșul pieptului. Uneori, când făceam un efort cât de mic sau mă deplasam, apăsarea devenea atât de intensă, încât trebuia să mă opresc, pentru a-mi reveni respirația la normal. Am fost diagnosticat cu esofagită de reflux și hernie hiatală incipientă. Am urmat tratament cu controloc, helides, am redus semnificativ cantitatea de alimente, am renunțat la roșii, alimente condimentate, băuturi carbogazoase etc. După fiecare masă, am încercat să stau în picioare (fără a mă culca imediat), să mă plimb, dar la vârsta mea e destul de greu. Ceea ce vreau să spun este că simptomele nu au dispărut (am și un colon iritabil, care-mi face neplăceri destul de mari), ba chiar s-au intensificat. Apăsarea în coșul pieptului, ca și înghițitul greu al alimentelor nu au dispărut. Aș vrea să știu dacă nu s-ar impune o intervenție chirurgicală (operație) și, dacă cineva a apelat la aceasta, cum se simte. Vă mulțumesc!
2 comentarii
0
05-10-2021, ora 20:58
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Va salut, si eu am hernie hiatala depistata acum 7-8 ani la o endoscopie la stomac, are 3 cm si nu m-am operat si nici nu ma voi opera. Am niste prieteni in Buzau tot profesori cam de virsta dvs ori mai mari, doamna sa operat de hernie hiatala acum 3 ani si de atunci nu prea se simte bine si ma sfatuit sa nu ma operez, oricum nu mai am asa probleme, tot cu controloc ma tratam, dar de un an nu mai iau, mie mi-a dat medicul de fam nolpaza aceiasi substanta. Acum ce fac eu sa nu mai am probleme cu balonarea, care-mi producea palpitatii si erau f deranjante. Nu mai maninc ciorbe, acestea au legume si in combinatie cu carnea fermenteaza, produc balonari, nu mai maninc cam ce stiu ca ma baloneaza, fasole, mazare, dulciuri, fainoase, rentasuri, fructele imediat dupa masa, numai dupa 3 ore, mai folosesc carbune medicinal, dicarbocalm. De cind am scos ciorba, pe care nu o mincam in aceiasi zi, o bagam in frigider si o reincalzeam a doua zi si poate si a treia, nu mai am probleme. Maninc multa friptura facuta pe aragaz cu acele vase speciale (gratar), nu mai folosim ulei. Daca aveti rabdare singur va tratati, dar hernia nu va trece niciodata numai ca o protejam sa nu ne mai deranjeze. Flora intestinala din colon si intesine se reface f greu deci trebue multa rabdare. Numai bine.
1
05-10-2021, ora 22:53
Pirnero
Nu este medic/terapeut
Pirnero
Vă mulțumesc pentru răspuns și pentru sugestiile dv. Și eu am luat controloc și nolpaza (are aceeași substanță și e ceva mai ieftin decât controlocul). Și eu cunosc o doamnă (prietenă de familie), care s-a operat de hernie hiatală, dar boala a revenit și ea m-a sfătuit să nu mă operez. Se pare că un rol important în tratarea (nu în vindecarea) herniei hiatale îl are alimentația și voi încerca să mă axez pe această direcție. O seară bună!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici