Greata permanenta, tuse si atac de panica | Forumul Medical ROmedic

Greata permanenta, tuse si atac de panica

04-11-2020
LIVIU88
Nu este medic/terapeut
LIVIU88
Buna ziua, am si eu o mare nelamurire. De mic am o rinita alergica continua asociata cu amigdalita. De mic am avut probleme cu amigdalita, probleme mari si am facut penicilina... Din cate stiu are toata familia si tatal meu si bunica mea de pe tata si ceilalti frati si copiii lor. Despre ce poate fi vorba.. Imi e frica sa ma mai duc la medic ca mereu aceleasi tratamente si fara rezultat. Sunt nevoit sa folosesc foarte des rinofug sa pot respira, alt tip de spray nazal nu isi face efectul, sunt disperat. De asemenea este o chestie ciudata ca am impresia ca toata lumea care intra in contact cu mine mai mult timp, manifesta si ei la randul lor aceleasi simtome de tuse uscata, durere in gat, sputa, dimineata si chiar dupa anumite alimente. Ce poate fi? Ce boala poate fi asociata nu stiu ce sa fac...
4 comentarii
0
05-11-2020, ora 09:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. rinofaringele(sus in spatele nasului) faringele, amigdalele.. fac parte din tractul Digestiv. nu se inbolnavesc niciodata separat. Inflamatia este pe tot tractul digestiv
2 cel mai probabil duci o inflamatie cronica nesimptomatica pe stomac, intestine.. care afecteaza organele ORL prin 2 cai
UNU .. reflux gastro eosfagian in somn.. cand acidul gastric ajunge sus si arde tot, inflameaza si intretine o infelamtie cronica
DOI... prin sistemul limfatic.. mucoasele pot sa fie afectate de Intoleranta alimentara sau alergii al anumite produse alimentare care intretin rinitele alergice, astmul
3 citeste alimente Alergene, Alimente producatoare Mucus, alimente care intretin Inflamatia..si trage ceva concluzii si din ce am mai recomandat pe forum
4 investiagtiila gastrologie cred ca ar fi obligatorii
0
05-11-2020, ora 10:51
LIVIU88
Nu este medic/terapeut
LIVIU88
Va multumesc mult domnule doctor pentru raspuns. As mai dori sa va intreb de ce si ceilalti cu cine intru in contact au aceleasi simtome ca si mine? Sau e doar o iluzie.. Nu e asa grav dar tusesc dimineata, au nasul infundat sau amigdalele inflamate si ei, la fel in gat si nas..
0
05-11-2020, ora 11:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
vezi.. Alimentatia la Romani...
daca se consuma seara Otet, lamai, usturoi.. mai bagam dupa cina fructe, dulciuri, cola, beri.
ce crezi ca se intampla in somn...????????????????
0
05-11-2020, ora 12:04
LIVIU88
Nu este medic/terapeut
LIVIU88
Da asa este..multumesc frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • PacienÈ›ii diagnosticaÈ›i cu rinită alergică prezintă un risc mai scăzut de parodontoză
  •