frica de dupa...justificata sau nu?

22-07-2008
doe250
Nu este medic/terapeut
doe250
sotia mea este insarcinata in 12 saptamani.N-am avut nici un contact sexual de la inceputul sarcinii la recomandarea ginecologului.Acum 4 zile, impreuna cu doi colegi, din cauza dupa o petrecere am facut sex cu niste prostituate.Am fost toti protejati, eu chiar nu am mers pana la capat, la un moment dat m-am oprit, penisul meu a inceput sa-si piarda starea erecta asa ca prezervativul nu mai statea perfecet lipit de penis si nu reusesc sa-mi dau seama daca datorita acestui lucru vreo picatura de sperma, mucoasa sau orice alt lichid a intrat in contact cu cele ale fetei ideea e ca oricum eu m-am oprit si nu am mai continuat actul pan la capat, prezervativul oricum nu cazuse de pe penis, doar ca asa cum am spus mai devreme nu mai era perfect lipit.
Colegii mei nu-si fac probleme, mi-au spus si mie sa stau linistit ( probabil au experienta in astfel de lucruri) pentru mine e prima data asa ca remuscarile vis-a-vis de sotia mea, posibilitatea de a fi infectat cu ceva, chiar cu cele mai temute boli, si riscul de a periclita viata copilului m-au facut sa traiesc intr-o frica continua de 4 zile, am dormit in total 2-3 ore, si nu reusesc sa ma concentrez la nimic altceva, sun terorizat de frica ! Ieri era cat pe ce sa-i spun sotiei mele ce s-a intamplat pentru ca probabil de saptamana viitoarea vom putea reincepe viata sexuala iar eu nu vreau sa risc nimic. Pana acum nu am nici un fel de simptom, mi-am programat deja o vizita la un cabinet medical (peste o saptamana) insa mi se pare o vesnicie...Ideea e ca as vrea sa stiu, daca e posibil, in conditiile date, care este riscul sa fi fost infectat cu ceva?Stiu ca totul e relativ, dar probabil prin experienta voastra a-ti putea sa-mi dati un sfat sau ceva, orice...

Va multumesc
4 comentarii
0
22-07-2008, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
salut este bine ca totusi ti-ai facut si o vizita la cabinet.in orice caz din cele spuse de tine, dupa parerea mea si din experineta mea daca penisul nu sa atins de vagin chiar daca isi pierduse erectia.inca mai era protejat de prezervativ.daca nu ai mai atins apoi penisul de vaginul respectivei eu zic ca nu ai de ce sa-ti faci probleme caci nu prea exista sanse sa te fi infectat in vreun fel.sa stii ca sunt sanse sa contactezi boli chiar si prin sex oral.asa ca ai grija pe viitor si in cazul in care te gandeai doar la un contact oral cu cineva, , , ai grija cu cine o faci si desemenea sunt prezervative ultra thin...prin care simti aceasi placere.si chiar si bolile venerice daca contactezi una Doamne fereste nu sunt grave toate(HIV, sifilis fiind cele mai periculoase) restul se trateaza cu usurinta !!!dar la tine din moment ce nu prezinti nici un simptom momentan nu ai de ce sa te ingrijorezi!fii precaut pe viitor si vezi daca simti ceva ciudat intre timp zii medicului la care te duci.dar inca o data ma repet daca totul sa intamplat asa cum povestesti sansele de a te infecta cu ceva sunt ffff mici aproape inexistente.sanatate
0
22-07-2008, ora 00:00
doe250
Nu este medic/terapeut
doe250
Multumesc mult, sincer m-am mai linistit putin, sper sa nu am surpize mai tarziu, ramane o experienta pe care nu vreau sa o mai repet niciodata...
0
22-07-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
cel mai bine este sa iti protejezi sotia si viitorul copil si pana nu esti sigur ca nu ai contactat nici un fel de boala foloseste prezervativul atunci cand ai contact cu sotia!!si poti avea si o explicatie vis-a-vis de sotie, precum ca spermatozoizii pot provoca un avort spontan!!eu am nascut si stiu ca asa ne-a sfatuit medicul meu ginecolog pe mine si sotul meu!!alta data cand mai calci stramb gandeste-te la consecinte ca pt cateva min de placere poti pierde multe in viata!!!
0
23-07-2008, ora 00:00
doe250
Nu este medic/terapeut
doe250
Siguranta ca nu am contactat nimic o voi avea abia peste minim 3 luni cand voi putea sa-mi fac si testul HIV.Pana atunci am sa folosesc prezervativul cu sotia, chiar daca imi este frica si asa. In ceea ce priveste celelalte boli(inclusvi sifilisul) sunt probabil cazuri particulare in care se manifesta mult mai tarziu.Dupa 4 zile nu am simptome (doar ca nu dorm, fumez de trei ori mai mult decat inainte, nu mananc si nu reusesc sa-mi stapanesc frica. Din acest punct de vedere m-am mai linistit putin dupa rapsunsurile vs si va multumesc pe aceasta cale.Tot ce am in cap acum e sa gasesc o modalitate prin care sa-mi protejez cat mai bine sotia. Multumesc inca o data pentru sugestii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sarcina luna III
  • Diferența dintre infecția urinară și infecția genitală
  •