Fobia sociala ca simptom al schizofreniei.

07-10-2021
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Salutare!As vrea sa stiu va rog frumos ce antipsihotic poate reduce simptomele de anxietate care sunt rezultat al schizofreniei.Eu iau ca antipsihotic leponex de 100 mg - 3 pe zi.Doctora mea psihiatru mi a spus ca fobia mea este simptom al schizofreniei.Exista oare antipsihotice care reduc anxietatea(frica, ingrijorarea)?Va multumesc!!
9 comentarii
1
08-10-2021, ora 09:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna.
Antidepresivele lucreaza pe anxietate.
Antipsihoticele preintampina aparitia episoadelor psihotice.
Totusi, cand ai luat Solian nu mergeai mai bine pe anxietate?
1
08-10-2021, ora 10:52
Emi8
Nu este medic/terapeut
Emi8
Salut. Seroxatul este un antidepresiv foarte bun care actioneaza si pt anxietate respectiv si anxietatea sociala (citeste prospectul - il gasesti pe net).

Si eu sufar de fobie sociala si nu prea ma simt in largul meu in preajma femeilor. La mine se extinde asta si in cazul barbatilor.
Adica imi este greu sa initiez conversatii si sa le continui simt o anxietate destul de mare in preajma oamenilor si de cele mai multe ori evit situatiie sociale.

Eram curios, la tine cum se manifesta anxietatea sociala ? Daca nu sunt prea indiscret.
1
08-10-2021, ora 11:52
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
@Emi8 Am inteles ca vrei sa stii cum se manifesta fobia sociala la mine.Iti voi scrie un mesaj privat cand voi avea mai mult timp.Sunt cu serviciu momentan.

@clara_p Solian nu am luat pana acum.Sunt pe leponex.Asa am fost aproape mereu.Am mai luat la debutul bolii Zyprexa si Abilify o perioada.

Ramane deschisa intrebarea din prima postare.
1
09-10-2021, ora 18:34
Emi8
Nu este medic/terapeut
Emi8
Am gasit un mic flmulet interesant se explica diferenta intre simptomele negative din schizofrenie printre care si lipsa de sciabilitate si depresie (cand ai depresie uneori nu vrei sa socializezi.

Ce a inteles eu din filmuleteste ca in schizofrenie persoana afectata nu socializeaza deoarece nu simte aceasta nevoie. Raspunde scurt, nu converseaza nu pt ca ar avea timiditate sau vreo anxieate fata de acei oameni ci pt ca nu considera ca ar fi evoie de mai mult.

Probabil tuiti doresti sa socializezi ai aceasta dorinta dar o anumita frica te impiedica, deci se poate sa nu fie un simptom al schizofreniei. Acum tu poti interpreta in felul tau ideea din clip in functie de ceea ce simti.

----------*

(*modificat de admin)
1
09-10-2021, ora 20:06
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Emi8 pai si in depresie nu socializezi ca nu simti aceasta nevoie de multe ori, nu doar in schizo !
2
15-10-2021, ora 20:00
alix71
Nu este medic/terapeut
alix71
Asa este!Cu cât este depresia mai severa cu atât mai mult îți dorești să fi lăsat în pace, spun din propria experiență și nu cred ca era fobie sociala, ci un simptom clar al depresiei.Ce sa mai spun ca timp de mai bine de o luna am avut telefonul închis.nici la telefon nu vroiam sa aud pe nimeni!
1
17-10-2021, ora 17:39
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Poate fi si semn de schizo, nu doar de depresie, ca si in schizo respingi socializarea, dar cert este ca asta nu este doar simptom de schizo.
1
09-04-2023, ora 21:36
alix71
Nu este medic/terapeut
alix71
Nu am schizofrenie în mod sigur.Depresie moderata cu insomnii crâncene am avut precis.
0
24-07-2023, ora 23:22
Davincii
Nu este medic/terapeut
Davincii
Alix71 asta e interesant. Cumva și eu simt ca se antrenează una pe alta. Din ce am citit insomniile vin de la cortizol ridicat.iar insomnia clar duce la depresie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: