Efect Postinor = menstruatie intarziata?

20-04-2011
EllaEllena
Nu este medic/terapeut
EllaEllena
Buna ziua. As avea si eu o intrebare in legatura cu pastilele Postinor si efectele adverse. Am cautat si pe internet informatii insa parerile sunt impartite.
Pe data de 11 Martie am luat Postinor. Cateva zile mai tarziu, mai exact pe 19 martie am avut acea "menstruatie" care a durat cu 2 zile mai putin decat in mod obisnuit. Insa am inteles ca prezenta ei este ceva normal. Menstruatia mea este regulata, insa luna aceasta mi-a intarziat 5 zile. Este un efect al Postinorului sau ar fi cazul sa incep sa ma gandesc si la alte "variante"? va multumesc
6 comentarii
0
21-04-2011, ora 16:41
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
E un efect al pilulei de urgenta..menstruatia regulata va reveni de la a doua luna dupa ce ai luat Postinor..e o cantitate mare de hormoni pe care ai luat-o la un moment dat care deregleaza serios echilibrul endocrin.din aceasta cauza se recomanda sa nu se apeleze decat extrem de rar la aceasta metoda de a evita o sarcina.
0
23-04-2011, ora 12:49
ena86
Nu este medic/terapeut
ena86
Buna ziua,

As avea o intrebare legata de Postinor 2.Penultimul contact sexual l-am avut acum 5 zile si imediat dupa terminarea contactului am luat prima pastila de Postinor 2. A doua pastila de Postinor 2 am luat-o la aprox 17 ore dupa prima (nu fix dupa 12 ore asa cum am inteles ca este indicat). Ultimul contat sexual l-am avut acum 3 zile si a fost neprotejat, dar partenerul este sigur ca nu a scapat deloc lichid seminal in mine.
Singura mea ingrijorare este ca desi a trecut atat de putin de la ultimul contact(doar 3 zile) am avut niste greturi in ultimele dimineti si mi-am cumparat si un test de sarcina.
Credeti ca se poate sa fi ramas insarcinata sau se poate sa fie un efect al Postinorului la cateva zile dupa ce l-am luat?!
O intrebare legata de testul de sarcina: pe el scrie ca depisteaza sarcina la doar 7 zile dupa ultimul contact sexual, iar compania producatoare este "ILOAS FILDAS".Este eficient oare testul? Sa fac testul dupa 7 zile sau cand ar fi cel mai potrivit?!
Va multumesc!
0
23-04-2011, ora 18:07
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu crede ca ai ramas insarcinata.pe ce data trebuie sa-ti vina menstruatia ? E prea devreme pentru un test e sarcina.
0
24-04-2011, ora 15:14
ena86
Nu este medic/terapeut
ena86
buna ziua..multumesc pt raspuns... urmatoarea menstruatie ar trebui sa imi vina intre 1 si 4 Mai
0
26-04-2011, ora 17:19
ena86
Nu este medic/terapeut
ena86
ca o completare la ceea ce am spus adaug si faptul ca de vreo 2 zile mi-a aparut si sangerarea aceea care am inteles ca apare ca afect al Postinorului.Este normal sa dureze atat de mult sangerarea?
0
30-04-2011, ora 23:42
anamariazzz
Nu este medic/terapeut
anamariazzz
buna seara, sunt in a23zi a ciclului si am avut un contact sexual si a iesit prezervativul, trebuie sa iau postinor?nu am luat niciodata pilula de a2a zi si nici pipule contraceptive, folosim doar prezervativul deoarece nu sunt dese contactele.nu am ciclul foarte regulat, in ultima luna mi-a venit la 26 de zile iar cele dinaite la 37, 28, 32, 27, 30 cea mai mare de 37 zile...daca as avea din nou ciclul acesta de 37 de zile ar trebui sa fiu ingrijorata si sa iau?dar daca ar fi de 40zile?la u ciclu normal de 28 de zile sunt de obicei zile fertile in zilele 9-16? (5 cat traieste spermatozoidul, o zi cand e ovulatia si 2 cat traieste ovulul)in perioada aceea se ia postinor, nu?sau si dupa?multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: