Dureri inima

07-03-2016
Laurentiu1995
Nu este medic/terapeut
Laurentiu1995
Va rog tare mult sa ma ajutati cu o problema. Am 20 de ani, profesie student si de aproximativ 4 luni trec printr o perioada foarte urata pentru mine. Totul a inceput prin decembrie cateva palpitatii, o stare de rau generala, du te la doctori, toti mi au spus ca nu am nimic. Mentionez faptul ca in familia nu am pe nimeni cu afectiuni cardiace si nici eu pana la aceasta varsta nu am avut alte probleme in afara de 'rosu in gat'. La sfarsitul lunii ianuarie dupa o perioada in care credeam ca sunt nebun si ca durerile mele sunt doar in imaginatoa mea'asta dupa spusele unor doctori' am ajuns la un spital din bucuresti din cauza intepaturilor in zona inimii. In decursul celor 4 luni mi s au facut 4 ecocardiografii plus alte ekg, inclusiv ekg holter care a iesit impecabil, fara aritmii, fara absolut nimic. Doamna doctor in timpul ascultarii cu stetoscopul a constat ca am o pericardita de la o raceala netrata si m a internat 5 zile(pentru prima data in viata mea) mi au facut injectabil in vena si m am simtit mai bine. Analizele la sange au iesit si ele impecabile. M au externat si m ai chemat iarasi peste 3 saptamani la control si am fost, ecografia si ekg iarasi fiind impecabile si pericardul liber. Am uitat sa precizez faptul ca pericardita a fost acuta serofobrinoasa fara acumulare de lichid dar de care si a dat seama doar prin simpla ascultare cu stetoscopul. Mi a dat acasa sa iau tratament doua saptamani cu paracetamol si movalis pe care le am terminat acum o luna dar problema e ca durerile persita. Recunosc ca sunt cam pesimist si fricos dar cred ca orice om care simte dureri in zona inimii se sperie. Durerile nu sunt chiar de lunga durata dar sunt suficiente sa ma sperie incat sa simt ca lesin. Nu sunt mereu in acelasi loc, uneori parca sunt ascutite, alteorin mai profunde dar recunosc ca niciuna din ele nu m a facut sa lesin sau sa cad lat la pamant dar sunt suficiente cat sa ma 'terorizeze psihic 'si sa nu ma pot concentra asupra examenelor. De fumat nu mai fumez din decembrie si nici nu mai vreau. Uneori simt ca niste furnicaturi in zona inimii, si imi mai coboara intepatura si sub coasta pe undeva dar de cele mai multe ori le simt la inima si precizez faptul ca nu sunt influentate de inspir sau expir. Nu stiu ce sa mai fac. Cred ca din cauza stresului, uneori simt ca o mica greutate pe inima care nu ma doare, nu mi face nimic rau, dar simt ca ceva care mi sta pe inima si mi trece cand ma misc. Va rog da ti mi un sfar ptc nu stiu ce sa mai fac, ii imbolnavesc si pe parintii mei si ma doare sa i vad asa. Ptc eu nu am fost bolnav niciodata si acum parca am nu stiu ce boala. E stresul de vina?
7 comentarii
0
08-03-2016, ora 21:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Test Anxietate orientativ pe net.
Daca iese pozitiv, va prezentati la psihiatru, psiholog.

Cititi articolele despre Anxietate in special de pe site-urile psihologice.
0
27-08-2016, ora 15:26
1953
Nu este medic/terapeut
1953
Buna ziua.Numele meu este Lucica, am 63 de ani de 15 ani sunt hipertensiva fac dese crize de fibrilatii si ma doare in zona inimii.Sunt sub tratament dar tot ma doare si fac fibrilatii.Ce sfaturi imi dati.Multumesc.
0
30-08-2016, ora 10:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sa discutati cu medicul Cardiolog care va va face niste teste. Daca nu e ceva organic, de la inima, inseamna ca fibrilatiile pot fi pe fond nervos, de la anxietate. Si atunci va prezentati la medicul psihiatru sa va dea o pastila sa va treaca aceste fibrilatii.
0
30-08-2016, ora 11:22
1953
Nu este medic/terapeut
1953
Multumesc.
0
09-11-2016, ora 18:06
guest04
Nu este medic/terapeut
guest04
Exact asa am si eu ca si baiatul ce a postat. Ma sperie mai mult gandul cand simt o furnicatura la/langa inima.
0
12-11-2016, ora 19:05
grozav ioan dumitru
Nu este medic/terapeut
grozav ioan dumitru
BUNA SEARA MA POATE AJUTA CINEVA CU UN SFAT, AM 28 DE ANI SI CATEO DATA IMI VINE NISTE DURERI IN ZONA INIMI MISE MUTA IN COASTA, IN MANA SI MISE FACE GREATA, MENTIONEZ CA GREATA MISE FACE SI CAND NUAM DURERI
0
14-11-2016, ora 12:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Control si analize Cardiolog si Gastrolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  •