Dureri de cap și presiune intracraniană

03-06-2023
Pirnero
Nu este medic/terapeut
Pirnero
Bună ziua. Sunt profesor pensionar, am 75 de ani și, pe lângă alte afecțiuni, mă confrunt cu puternice dureri de cap și o presiune intracraniană constantă. Am efectuat 2 RMN-uri cerebrale, ultimul în 27 iulie 2022. Aș dori să mi se interpreteze, de către un medic, concluziile acestui IRM cerebral nativ+SDC:
Leziuni ischemice cronice, în hipersemnal T2, FLAIR, infracentimetrice, cortico-subcorticale frontal bilateral, respectiv capsular extern adiacent girusului lung al insulei dreapta.
Fără leziuni recente detectabile IRM.
Fără leziuni subtentoriale vizibile IRM.
Calcificări nespecifice glanda pineală.
Ventriculi simetrici în linia mediană, cu talie moderat crescută.
Spații lichidiene extracerebrale supratentoriale fronto-temporo-parietale, respectiv subtentoriale celeberoase lărgite.
Ax vascular arterial intracerebral ce semnal de flux rapid prezent.
Joncțiune cranio-spinală de aspect normal.
Orbite și stânci temporale de aspect normal IRM.
Minimă îngroșare a mucoasei celulelor etmoidale, respectiv sinusuri maxilare bilateral.
Fără captări patologice de contrast

CONCLUZIE:
Leziuni ischemice cronice, infracentrimetrice capsular extern dreapta, respectiv frontal bilateral.
Fără leziuni recente detectabile IRM.
Fără leziuni subtentoriale vizibile IRM.
Modificări de atrofie suprași subtentorială.

Deoarece mă îngrijorează durerile de cap, care sunt continue și însoțite de presiune, și pentru că, mult timp, am suspectat că ar fi vorba despre o tumoare cerebrală, aș dori să știu dacă aceste concluzii ale RMN-ului cerebral sunt de natură să-mi întrețină îngrijorările. Știu, în linii mari, ce însemnă leziuni ischemice, dar dacă sunt cronice, ele nu prezintă riscul unui AVC sau anevrism cerebral? Și atrofia cerebrală și cerebeloasă nu este, de asemenea, periculoasă? Precizez că medicul neurolog mi-a fixat diagnosticul de cefalee pe fond anxios (înțeleg perfect ce înseamnă asta) și că, în afară de asta, am probleme cu coloana vertebrală (spondiloză cervicală, lumbago și fractură vertebrală, conform diagnosticului stabilit de către profesorul Barzo Pall, de la Clinica din Szeged). În plus, am fost diagnosticat cu osteoporoză (urmez tratament cu Vitamina C și D și injecții cu Movymia) și radiculopatie (de către medicul reumatolog). Date fiind toate acestea, aș dori un răspuns autorizat și profesional, care să-mi clarifice aspectele legate de acest IRM cerebral și, de asemenea, să răspundă, într-un fel sau altul, temerilor mele. Mulțumesc mult pentru răbdare și înțelegere!
1 comentarii
0
05-06-2023, ora 15:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna ziua.
Un răspuns profesionist il puteti primi de la un neurolog pe baza examenului clinic și rezultatului de la imagistica.
Sanatate maxima!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Acupunctura poate ajuta persoanele care suferă cefalee cronică tensională
  • Durerile de cap severe sporesc riscul de boli cardiovasculare, mintale sau neurologice, cât și de absenteism de la locul de muncă
  •