Afectiune neurologica?

26-07-2023
AndreiC9
Nu este medic/terapeut
AndreiC9
Buna seara,

Am 30 ani, lucrez la birou, conduc mult si fac miscare de 3-4 ori pe saptamana.

La inceputul lunii Mai m-am trezit intr-o dimineata cu furnicaturi si amorteala la degetele mainii stangi. In dimineata urmatoare aceleasi furnicaturi se simteau si la degetele de la piciorul stanga si partea stanga a capului. Timp de cateva zile aceasta senzatie aparea si disparea. Am fost la un consult neurologic unde mi s-a recomandat RMN cerebral si RMN Cervical, ambele facute fara substanta de contrast.
Rezultatul RMN-ului cerebral are o singura concluzie si anume: "leziune demielinizanta nespecifica".
Rezultatul RMN-ului cervical arata urmatoarele:
- Stergerea lordozei cervicale pe achizitiile sagitale;
- Usoara deshidratare discala C5-C6, cu minima reducere in inaltime posterioara discala;
- Deborduri discale circumferentiale asimetrice de la C3 la C6, necompresive radicular;
- Fine osteofite antero-laterale bilaterale de la C4 la C4;
- Cordon medular din campul de examinare cu morfologie si semnal RM in limite normale.

Medicul neurolog mi-a spus ca nu am de ce sa ma ingrijorez dupa ce a vazut rezultatele si mi-a recomandat tratament cu Alanerv timp de o luna. Tratament pe care l-am urmat si nu am observat nici o imbunatatire.

Am facut si un control Cardiologic cu EKG si ecografie, un consult oftalmologic, ambele cu rezultate foarte bune.

De la inceputul lunii Iunie am inceput sa am si ameteli, vedere putin incetosata si o stare de somnolenta foarte puternica. Pot sa adorm si pe scaun in miezul zilei iar seara cad la pat si adorm foarte repede. Am o stare de oboseala fizica in general si desi dorm bine ma trezesc de parca nu am dormit nici 10 minute. Am senzatia de ochi impaienjeniti si arat vizibil rau fata de cum eram in mod normal.

Suntem in 26 Iulie, la aproape 3 luni de la debutul simptomelor si de cateva zile am inceput sa am furnicaturi in maini, picioare, dureri articulare, dureri osoare, furnicaturi cap si mancarime a pielii in zonele in care apar furnicaturile. Am inceput sa simt si o durere in piept, umar si abdomen partea stanga. Foarte rar aceste dureri se muta in oglinda pe partea dreapta.

Sunt speriat de gandul ca as putea suferi de SM desi medicul neurolog a exclus aceasta posiblitate. Acum 10 ani am fost muscat de o capusa si nu am mers la spital. Credeti va boala Lyme poate debuta atat de tarziu?
Am efectuat si cateva analize de baza de sange unde singurele rezultate anormale au fost:

- Colesterol LDL 107 mg/dl;
- TSH 4.29 intervalul de referinta fiind 0.27-4.2;
- Anti TPO 275 intervalul de referinta fiind <34.
3 comentarii
0
26-07-2023, ora 23:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna.
Refaceti Anti TPO si daca iese tot asa, adresati-va unui endocrinolog.
0
04-11-2023, ora 18:42
d3nisx
Nu este medic/terapeut
d3nisx
Salut Andrei, am simptome izbitor de asemănătoare cu ce ai descris și tu, mi ar plăcea sa luam legătura pentru un schimb de informații
Mulțumesc
0
12-11-2023, ora 16:23
musaraf1
Nu este medic/terapeut
musaraf1
Bună ziua,

Simptomele pe care le descrieți nu arată a scleroză multiplă. Aveți un RMN care am înțeles că NU arată demielinizări semnificative. Pe multe RMN-uri se pot vedea zone mici de demielinizare care nu înseamnă mare lucru. Neurologul consideră că RMN-ul și clinica sunt OK. Toate șansele că NU aveți scleroză multiplă.
Dacă apar simptome neurologice noi și clare se va repeta RMN-ul dar, încă o dată, toate șansele că nu va fi cazul.

Pe de altă parte, varianta cu boala Lyme merită investigată. Mergeți la un consult de boli infecțioase, în unele orașe există centre specializate în boala Lyme.
Desigur, nu înseamnă că aveți neapărat boala Lyme.

Singurul lucru clar sunt Anticorpii ATPO, care pot indica o problemă cu tiroida (există și la bărbați), sau o problemă de reumatologie. Așa cum s-a spus mai sus, mergeți la endocrinolog. Dacă neuropatia (furnicăturile) și oboseala nu se explică prin probleme de endocrinologie, se vor continua investigațiile pe alte linii (reumatologie, boli infecțioase etc.).

Ați fost expus unui mediu toxic (vopsele, detergenți etc.) înainte de simptome?
Ați fost plecat din țară cu puțin timp înainte de începutul simptomelor (boli infecțioase etc.) ?
Ce altceva credeți că a putut declanșa problema (stres nou apărut la locul de muncă, altceva)?

Și nu uitați, aceste boli le luăm în considerare doar teoretic, nu puteți suferi de toate deodată.

Multă sănătate!

Cu stimă,
Haplea Ioan Ștefan.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: