Durere spate și piept

23-05-2020
AdrianSt
Nu este medic/terapeut
AdrianSt
Buna ziua,

De aproximativ 3 luni am niste dureri in zona mediana a spatelui paralelă cu sternul și o presiune in piept.
Am făcut raze la plămâni, test de coronavirus..doctorul de familie zice că ar fi de la mușchi.

Totuși eu cred că e de la un organ intern, spre exemplu esofag și durerea radiază in spate și piept.

În astea 3 luni am slăbit aproximativ 4 kg și nu prea pot sa mănânc. Menționez că am și un GERD de ani de zile.

Locuiesc in Danemarca și merge totul foarte greu din cauza coronavirusului.
7 comentarii
0
24-05-2020, ora 01:46
AdrianSt
Nu este medic/terapeut
AdrianSt
Asociat simt dificultăți la respirație, ca și cum mușchii abdominali nu-mi dau voie să mă umplu cu aer.
0
24-05-2020, ora 17:50
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
GERD = esofagita de reflux ?
Fumator ?
0
24-05-2020, ora 18:06
AdrianSt
Nu este medic/terapeut
AdrianSt
Buna ziua.
Da, iau pantoprazol pentru reflux.
Fumător
0
24-05-2020, ora 18:42
AdrianSt
Nu este medic/terapeut
AdrianSt
Revin cu niste precizări pentru că sunt disperat de 3 luni.

La începutul lui martie am avut o tuse puternică și eu și soția, fara febra. Pe amândoi ne-au luat apoi durerile in spate. Ne-am gândit chiar la coronavirus, apoi la plămâni. Razele au arătat că plămânii nu au infectii, tumori, etc.
Soția s-a vindecat in 14 zile iar eu am rămas cu dureri in spate și o durere la stern și coastele de lângă piept.

Am observat de curând că durerile de spate dispar ușor când merg in picioare, când nu stau pe canapea de exemplu. Dar când stau drept în picioare mă ține la respirat.

Fac și acupunctura de 2 săpt și m-am simțit mai bine câteva zile după, cel puțin la spate.

Mă tot gandesc pentru că nu știu ce am..in fiecare an din martie in mai am și o alergie, febra fanului și mă gândesc să nu fie și de la asta un astm bronșic..nu știu.
1
24-05-2020, ora 19:16
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Desi nu e specialitatea mea, va intreb testul la coronavirus, daca l-ati facut, cum a iesit ?
Anticorpii ?
0
24-05-2020, ora 20:07
AdrianSt
Nu este medic/terapeut
AdrianSt
Testul a ieșit negativ. L-am făcut acum o lună aproximativ.

Pentru anticorpi nu știu dacă fac ei aici analize, sa vada daca am avut.
Mâine fac și niste analize de sânge.
1
25-05-2020, ora 08:02
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Ar trebui exclusa infectia cu coronavirus, si in acest caz, daca nu va poate consulta un medic pneumolog, sa faceti un CT toracic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: