Durere la nivelul tuturor articulatiilor | Forumul Medical ROmedic

Durere la nivelul tuturor articulatiilor

11-01-2022
FMS75
Nu este medic/terapeut
FMS75
De aproximativ 3-4 ani ma lupt cu dureri la nivelul articulațiilor în sensul am tendinita Ahileană bilaterala, la stangul s-a umflat tendonul, la genunchi am rupturi de menisc, chisturi pe capetele femural pe exterior, iar de curând au început niște dureri la umeri noaptea dorm foarte rău, articulatiile la mâini ma dor inclusiv degetele.
Am făcut investigații la Foișor, la Militar, Gerota etc, nimeni nu se baga, toti doctori au fost superficiali, Stanescu, Cocos, Cernat-Militar, Sendrea, Stoica, Dragosloveanu, Foisor, nu au dat un diagnostic calumea nu stiu ce am, am investigatii multe RMN-URILE, analize de boala autoimuna etc.
Nu stiu unde sa ma duc ce sa fac, incotro sa apuc.
Am 46 de ani, am facut sport 12 ani baschet. Nu mai pot. In cazul in care cineva stie ceva sa imi poata recomanda, va multumesc.
7 comentarii
0
11-01-2022, ora 23:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Atat tendinopatiile calcaneene (achiliene), cat si problemele genunchilor sunt datorate uzurii prin mega-solicitare fizica, evident.
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul: ce greutate/inaltime aveti?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
12-01-2022, ora 09:28
FMS75
Nu este medic/terapeut
FMS75
Am onoarea sa va salut domnule doctor, am 46 ani, 1.87 m, si 96-97 kg.
0
12-01-2022, ora 22:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Sunt articulatii si tendoane distruse de supra-solicitare mecanica (greutate excesiva, efort exagerat).
Singura solutie pentru ameliorarea simptomelor este renuntarea la 15 kg si reducerea la minimum a eforturilor fizice (stat in picioare, mers pe jos etc).
Nu este exclusa o afectiune reumatologic-inflamatorie (auto-imuna), care este de competenta reumatologului (nu sunt suficiente analizele, ci este necesara o examinare clinica corecta si atenta).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
14-01-2022, ora 18:23
FMS75
Nu este medic/terapeut
FMS75
Va mulțumesc, am făcut analiza respectiva nu am o boala autoimuna. O sa merg la doamna profesor la Sf Maria.
Va mulțumesc
0
14-01-2022, ora 23:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Exista boli auto-imune care se manifesta cu analize normale (se numesc poliartrite sero-negative, adica au analizele specifice ne-modificate).
Prin urmare, logic, analize normale nu exclud o boala auto-imuna (care se diagnosticheaza mai ales prin examinare clinica).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
01-02-2022, ora 18:51
FMS75
Nu este medic/terapeut
FMS75
Vă mulțumesc, vă rog frumos să îmi spuneți daca acordați consultați cu bilet de trimitere sau în alte conditi.
Eventual dacă se poate o adresă de e-mail. Vă mulțumesc.
0
01-02-2022, ora 19:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Eu va pot consulta doar pentru tendinopatia calcaneana de supra-solicitare mecanica (greutate excesiva, efort exagerat).
Pentru inflamatiile articulatiilor trebuie sa consultati, evident, un reumatolog bun.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce mă dor articulaÅ£iile (mă lasă una ÅŸi mă ia alta)
  • Dureri la mai multe articulaÈ›ii - ce ar putea fi (cauze È™i diagnostic)
  • Prevenirea È™i tratamentul durerilor articulare
  • Preparate topice pentru ameliorarea durerilor articulare
  • Dureri articulare generalizate cronice (persistente, nu trec)
  • Dureri articulaÈ›ii - durerea în mai multe articulaÈ›ii
  •