Durere de gat, senzatia de strangere de gat

22-03-2020
Karmakarma
Nu este medic/terapeut
Karmakarma
Buna seara, ma numesc Dana, am 43 ani si de cateva saptamani ma confrunt cu o durere ciudata de gat, neavand nici o legatura cu amigdale.Simt ca o strangere de gat si in acelasi timp senzatia de nod in gat.Simt nevoia sa inghit destul de des si in timpul inghitirii se accentueaza durerea.Am luat cateva zile paracetamol si am incercat tot felul de siropuri dar fara nici un efect.Ma gandesc ca ar putea fi traheea iritata sau poate probleme ale tiroidei.As fi recunoscatoare pt orice sfat care m ar putea ajuta sa ameliorez simtomele astea, tinand cont ca nu pot merge in momentul de fata la doctor.Daca imi recomandati ceva medicamente as dori sa imi ce substanta activa au, nefiind in tara sa incerc sa gasesc ceva similar.Multumesc mult!
3 comentarii
1
23-03-2020, ora 08:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Gatul face parte din tractul digestiv
1 sau faci reflux gastro eosfagian..când acidul gastric ajunge usuca si irita faringele
2 sau ai spasme musculare.. pe fon de stres sau alte probleme hormonale..

PS.
1 regim stric alimentar fara citrice, sucuri acidulate, otet, lamai, usturoi...s.a iritanti
2 un Antiacid de supt la culcare si ziua daca este senzatia de usturime
3 pentru spasmul muschilor se poate folos Nospa 3 pe zi, magneziu cu vit B 6 2 pe zi, Preparate calmante cu Valeriana
0
23-03-2020, ora 09:19
Karmakarma
Nu este medic/terapeut
Karmakarma
Multumesc mult pt raspuns, , , nu ma stiu avand probleme digestive, , , am sa aplic recomandarile dvs incepand de azi si vedem ce va fi.Numai de bine sa auzim!!!Doamne ajuta!
0
06-05-2020, ora 19:50
Mirili
Nu este medic/terapeut
Mirili
Buna seara! Am aceleasi simptome de 2 luni! Cum ati rezolvat? Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum tratezi durerea în gât (ce să faci și ce nu)
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •