Durere de gat, dupa antibiotic

31-03-2020
Anca24*
Nu este medic/terapeut
Anca24*
Buna seara dnul doctor, in urma unei amigdalite severe, urmata de tratament cu Fromild 500 mg, 7 zile, inainte de a se termina tratamentul, s a instalat o durere de gat, care nu mai dispare, tine deja de aprox 2 sapt, cu perioade in care durerea se si intensifica, toate aceste 2 saptamani, am luat dropsuri Tantum Verde, Trachisan, Strepsil intensiv si solutie albastru de metil! Am facut si un exudat nazo-faringian, rezultatul fiind negativ... efectiv nu mai stiu ce sa fac... este prezenta uneori si durerea la deglutitie, uneori durerea ma trezeste efectiv din somn! In camera, umiditatea este in cote normale, nu consum bauturi acide sau reci... ! Multumesc frumos
2 comentarii
0
01-04-2020, ora 08:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din experienta
1. Amigdalite fac doar perosnle cu probleme inflamatorii gastro intestinale...care decurg nesimptomatic, omul nu stie ca face reflux gastro eosfagian in somn. dar anume acidul gastric este acel care irita si inflameaza faringele si amigdalele... deja dupa asta se suprapune infectia bacteriana sau virala
2 faptul ca ai tratat infectia.. NU insemna ca a trecut si iritatia de la aciditatea gastrica.. Asta este cauza durerilor din gat
3 pe forum sunt mii de postari unde am explicat Ce NU trebuie sa mai consumi din alimente.
am expolicat ca si pastilele de supt care contin Vit C si lamai..nu sunt indicate in acest Caz
0
01-04-2020, ora 09:03
Anca24*
Nu este medic/terapeut
Anca24*
Va multumesc frumos pt raspuns! Voi cauta cele spuse de catre dvs!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •