Durere de cap la diminuare Rispolept si adaugare Abilify

13-04-2020
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Reincerc sa scot Rispoleptul de vreo 5 zile incoace. Am luat ieri 10 mg de Abilify si seara 1.25 de Rispolept.

Azi m-a durut capul in timpul zilei, si mi-au transpirat exagerat picioarele si simt presiune in zona tamplelor, ca un fel de probleme cu tensiunea.

Mi se pare ca este ca o zenzatie de sevraj sau supradoza - nu pot sa imi dau seama bine. Am luat acum pe la 20:30 1.12 ml de Rispolept si instant m-a luat iar duerea de cap.

Oare supradozez cumva medicamentele?
PS: recomandare medicului fusese ca pt inceput sa merg pe 7.5 mg Abilify si sa ajung la 1 ml Rispolept,
14 comentarii
2
14-04-2020, ora 12:14
Dr. Ungureanu Elena
Psihiatrie, Iasi
Dr. Ungureanu Elena
Buna ziua! De la ce doza incercati sa scadeti Rispoleptul, de cat timp il luati si de ce se doreste inlocuirea lui? Mai luati si altceva pe langa acestea? Am nevoie de aceste detalii pentru a va putea oferi un raspuns cat mai potrivit situatiei d-voastra.
1
14-04-2020, ora 12:51
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Buna ziua,

Incerc sa trec de la 1.5mL/mg Rispolept si 5 mg Abilify la 0mL/mg Rispolept si 10mL/mg Abilify, cu alte cuvinte sa scot Rispoleptul cu totul.
Mai iau Euthyrox de 100mg - tiroida este sub control si TSH-ul in limite conform analizei din 25 februarie anul curent.

In 2014 am facut primul si singurul episod psihotic si am fost externata cu Olanzapina de 20 mg si m-am ingrasat 24 kg in cateva luni apoi am fost trecuta pe schema de care v-am zis mai sus si asa am reusit sa slabesc 19 kg in 2015.

Daca in 2016 aveam 65 kg si in 2017 70kg, in 2018 am avut in jur de 76 kg iar anul trecut m-am ingrasat inca5 kg cu alte cuvinte in timp, m-am ingrasat din nou aproape la loc. Acum am 83 kg. Inainte de a avea caderea in 2014 aveam 58-60kg.

PS: Ieri a venit si menstruatia si am reusit sa dorm 8 ore cu o singura intreruper si apoi am atipit la loc - de obicei dorm mai bine cand sutn la menstruatie. Azi nu mai am dureri de cap doar transpiratii usoare si am luat doar 7.5 mL/mg Abilify. Nu stiu daca am facut bine.
1
14-04-2020, ora 15:45
Dr. Ungureanu Elena
Psihiatrie, Iasi
Dr. Ungureanu Elena
Care este diagnosticul si ce varsta aveti? Daca a fost un episod psihotic unic nu s-a incercat scoaterea de pe antipsihotic? Daca intr-adevar este necesara mentinerea antipsihoticului atunci trecerea de la 1, 5 ml Rispolept la 10 mg Abilify se poate face treptat astfel: sapt. I - 5 mg Abilify dim+1ml rispolept seara, sapt.II - 7.5 mg Abilify dim+0.5ml rispolept seara, sapt. III- 10 mg Abilify dim. Unele simptome de ameteala, insomnie pot aparea insa vor fi tranzitorii. Mentionez ca aceasta este un model de switch intre antipsihotice pe care o folosesc la pacientii mei, insa ar trebui sa va consultati cu medicul curant privind aceasta schimbare si modul in care se produce, el cunoscand cel mai bine situatia d-voastra. Multa sanatate!
1
14-04-2020, ora 16:02
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Varsta e 34 de ani. Diagnosticul e tulburare psihotica cu simptome schizofrenice.

(Am facut de la un ceai naturist din 12 plante unde am inteles gresit
dozajul: in loc de 2 linguri am pus 24 de linguri la 2L.
Am baut ceaitul timp de 7 luni apoi am dat in insomnie si am avut caderea.)

S-a incercat scoaterea de pe antipsihotic dar prin modificarea schemei asa cum v-am spus mai sus.
Doar ca de cate ori luam 7.5 mg Abilify si scadeam Rispoleptul la 1.4 deja nu puteam dormi si totusi lucrez nu prea mi-am permis sa merg somnolenta la servici.

Am incercat si cu 5 mg abilify si si 1.4 rispolept prin 2016 dar am inceput sa am iar idei ciudate asa ca dr a zis sa maresc intai abilify-ul si apoi sa scot Rispoleptul.

Am mai luat si mastodynon pt ca aveam prolactina marita. Insa de alaltaieri nu l-am mai luat. Poate si asta are legatura cu pb cu tensiunea si durerile de cap - azi nu mai am pb astea, cel putin nu pana acum.

Va multumesc!
2
24-04-2020, ora 17:29
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
O alta schema de tratament ați încercat să schimbați antipsihoticul?Ați discutat cu medicul curant?
1
24-04-2020, ora 18:12
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Buna ziua,

Nu prea a recomandat dr alte antipsihotice care sa nu ma ingrase.
Abilify-ul pare cica ideal.
Dar am probleme cu usoara jena la ficat si cu vederea simt presiune la ochi acum dupa o satpamana de cand am intrat pe schema asta. Si somnolenta ziua si insomnie noaptea.. cel putin pana acum.

Cu dna dr voi discuta luni sau marti.
Multumesc!
3
24-04-2020, ora 19:12
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Majoritatea antipsihoticelor dau modificări.metabolice și somnolență. Nu renunțați trebuie găsită o soluție!
Sănătate!
1
24-04-2020, ora 19:32
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Multumesc!
2
26-04-2020, ora 22:34
cristina0321
Nu este medic/terapeut
cristina0321
Buna, Lena! Stiu ca am mai citit din posturile tale si aveai probleme cu pulsul mărit. Sa stii ca antipsihoticele ca rispolept, aripiprazol etc iti pot mari pulsul, nu tensiunea! Iti va fi greu sa faci efort fizic, vei avea hiperhidroza si dureri de cap(de obicei prolactina marita face asta). Din păcate toate antipsihoticele maresc prolactina.
2
27-04-2020, ora 17:37
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Azi am luat pt prima oara Aricogan-ul de dimineata si se pare ca e bine.
A trecut si senzatia de presiune la cap si am capacitate de efort fizic si nu mai ama gereutatea aia la inima de la Rispolept.
2
30-04-2020, ora 19:50
cristina0321
Nu este medic/terapeut
cristina0321
Ma bucur ca te simti mai bine. Sa ne tii la curent cu starea ta !
1
30-04-2020, ora 20:11
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@cristina0321

Am avut probleme la inceput cu Aripiprazole(Abilify/Aricogan), gen presiune la cap si la ochi si vedere incetosata.
Acum parca s-a obisnuit organismul, dar trebuie inca sa iau Imovane juamte de pastila pt a dormi macar 4 ore legate. Apoi ma trezesc cam la o ora odata.. Dar cat de cat ma simt odihnita.

A, si nu mai am asa pofta mare de mancare!
2
30-04-2020, ora 22:10
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Cu tot respectul ce este Arigogan?
1
01-05-2020, ora 11:44
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@Dr. Mătușa Ion-Cătălin este substitut pt Abilify, tot cu substanta activa aripiprazole
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: