dupa o extractie dentara, am facut febra si ma doare capul

10-07-2011
marietaa
Nu este medic/terapeut
marietaa
buna ziua am fost la dentist in spania si mi-a au zis k am infectie si mi au scos maseaua.nu au tratat mai intai infectia si dupa aceea mi au scoso.nu asa era normal?am facut febra si in continuare ma doare ce pot face sau lua?va multumesc
5 comentarii
0
10-07-2011, ora 18:03
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
ar fi indicat sa luati antibiotic, mai ales ca aveti dureri si ati facut febra.
0
10-07-2011, ora 18:11
marietaa
Nu este medic/terapeut
marietaa
MS MULT DE TOT.
0
10-07-2011, ora 18:29
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
sanatate multa.
0
04-08-2021, ora 22:43
Maria982
Nu este medic/terapeut
Maria982
Buna seara, si eu sambata am simtit din senin niste intepaturi foarte urate si puternice in interiorul unei masele.
Am fost la dentist era foarte cariata dar mi a scoso.
Dupa extractie nu am avut dureri o zi dar a 2 zi au inceput sa fie aceleasi dureri, transpir Si ma simt ametita. Ce imi recomandati ?
0
21-03-2023, ora 09:37
Dr. dentist: Maier Marius
Stomatologie, Brasov
Dr. dentist: Maier Marius
@Maria982

Este posibil să aveți o infecție după extracție, ceea ce poate fi cauza durerilor și simptomelor pe care le experimentați. Este important să consultați din nou dentistul pentru a evalua situația și a vă prescrie un tratament adecvat.

Înainte de a merge la dentist, puteți încerca să reduceți durerea prin administrarea unui analgezic de vânzare liberă, cum ar fi ibuprofenul sau paracetamolul, conform instrucțiunilor de pe ambalaj. De asemenea, puteți aplica o compresă rece pe zona afectată pentru a reduce inflamația și durerea.

Este important să urmați sfaturile medicului dentist și să luați orice medicamente prescrise conform instrucțiunilor. Dacă simptomele persistă sau se agravează, trebuie să contactați imediat medicul dentist sau să mergeți la departamentul de urgență al unui spital.

Cu drag va stau la dispoziție oricând, dvs sau apropiaților dvs, pentru eventuale întrebări sau nelămuriri.

Să ne auzim cu bine,

Dentistul Meu:

Dr. Maier Marius - doctor medic stomatolog

Zâmbim împreună din 2007.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Migrena postcoitală
  • Durerea de cap
  • S-a descoperit locul de formare al febrei în organism
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Osteita alveolară (alveolita postextracțională)
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce doare locul extracției?
  • S-a descoperit mecanismul prin care febra la începutul sarcinii poate produce defecte cardiace și fizionomice la copil
  •