De cand luati antipsihotice ati experimentat greutate la efortul fizic?

05-01-2024
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
To primesc intrebari, respectiv propunerea de a face sport pentru a scapa de greutatea data de antipsihotice de la medici.

Insa de cand sunt pe Abilify de 10 sunt foarte obosita, nu am energie sa fac sport la sala sau alergat sau orice e cardio, flotari, abdomene etc.. Mi se par foarte dificil de facut.

Inainte de tratamentul cu antipsihotice eram in regula cu sportul dar acum ma limitez doar la plimbari lungi de o ora doua.

Ma mir ca medicii nu stiu si pun intrebarea asta. La voi cum este?
33 comentarii 12 Înainte ›
1
05-01-2024, ora 13:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Bine ca poti sa faci plimbari. Eu stau la pat toata ziua.
0
05-01-2024, ora 13:32
Gogu3
Nu este medic/terapeut
Gogu3
Mie mi-e lene sa fac sport.Nu stiu daca e de la Abilify sau pur si simplu de la lene.
Iau Abilify 5 mg.
0
05-01-2024, ora 13:37
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Apoi, la cat sunt de grasa macar atat. Dar e cam minim din punctul meu de vedere.

@Gogu3 si eu am impresia ca e de la Abilify. Dar medicii mai ales din alte specialitati nu pot crede ca e de la medicatie.
0
05-01-2024, ora 14:08
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Eu iau rispen 4 mg. Am luat 3 mg 4 ani, dar am crescut pentru ca m am dezechilibrat Un pic. Eu nu intampin oboseala cand fac sport, dar trag de mine sa fac sport, din cauza lipsei de motivatie. Adica, fac sport, dar asa, mecanic.In sensul ca, daca fac 30 min de sport, nu ma antreneaza si nu ma face sa mi fie mai usor sa ajung la 1h spre exemplu. Acum nah, depinde de antipsihotic. Ma gandeam, ca abilify ul este mai putin sedant decat restul.
0
05-01-2024, ora 14:42
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Abilify-ul e mai putin sedant pe psihic dar pe fizic e mai sedant decat Rispoleptul.

Eu cand luam combinatie de Rsipolept si Abilify puteam sa mai fac o curatenie, omancare prin casa etc..

Acum nu mai pot si ma ajuta mama cat va mai putea. Intelectual insa sunt mia bine decat atunci cand luam si Riperidona.
0
05-01-2024, ora 15:52
C.S.D.
Nu este medic/terapeut
C.S.D.
Daaa ce să zic...până și un rahat de antidepresiv mă obosește și nu mă lasă sa fac sport ca înainte. Păi eu sunt berbec, am o energie în mine de nici ăia de 20 de ani complet sănătoși nu puteau ține pasul cu ce făceam eu. Acum...pauză de curent. Eu renunț la medicamente, oricum nu am avut niciodată gânduri suicidare. Consider că beneficiile lor sunt prea puține în comparație cu efectele secundare. Nu renunț de capul meu, am vorbit cu dr și o să le scot treptat.
La mulți ani tuturor! Multă sănătate că-i mai bună decât toate...:)
0
05-01-2024, ora 15:58
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@C.S.D. daca ai doar antidepresiv cred ca se poate. Mai complicat e cu antipsihoticele.
0
05-01-2024, ora 16:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
La multi ani!
0
05-01-2024, ora 19:51
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
La multi ani!

CSD poti incerca serodeps-cipralex. Mama mea ia si se simte excelent, Fara nici Un efect advers. Am luat si eu in trecut, si de asemenea, super eficace, fara nici Un efect advers.

Clara, ce antipsihotic iei? Ziprasidona parca?
0
05-01-2024, ora 20:09
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
La multi ani!
0
05-01-2024, ora 21:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Acum iau Reagila, f putina Ziprasidona si Tiapridal sa pot dormi.
0
06-01-2024, ora 17:52
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@Clara_p. Imi spui te rog ce doze?
0
06-01-2024, ora 18:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Iau dimineata Reagila 1, 5 mg.
Seara iau Zypsila 10 mg si Tiapridal 100 mg sa pot dormi. Plus jumatate de Gerodorm, plus 1, 5 mg Melatonina GNC.
0
06-01-2024, ora 18:11
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Multumesc! Ti-a scazut in timp necesarul de antipsihotic oare? Parca nu par doze asa mari.
0
06-01-2024, ora 18:35
Circle10
Nu este medic/terapeut
Circle10
Lena8, lobotomia chimica (neuroleptic) cauzeaza obezitate si dibabet in aproape toti consumatorii. Este datoria dealerului de droguri sa informeze consumatorul despre aceste efecte secunare.

Nu intereseaza pe nimeni de obezitatea si diabetul tau. Nu intereseaza pe nimeni de micsorarea creierului cu 1% pe an, parkinson 5% pe an, speranta de viata cu 20-25 de ani redusa iar rata de revenire din schizofrenie redusa de la 45% la 5% la 20 de ani. Nici macar pe mine nu ma intereseaza. Cu drogurile si cu obedienta oarba fata de autoritate este selectie naturala. Daca mori maine, nu ii va pasa nimanui de pe forum, nu te vom observa. Consumul personal de droguri este strict responsabilitatea ta. Bazeaza-te mai mult pe tine si mai putin pe altii, mai ales pe aia care fac bani de pe urma suferintei tale.

Personal nu castig un leu de pe urma suferintei tale si tot nu imi pasa atat de mult de tine. Ca tine sunt multi pe pamant. Gandeste-te cam cat de mult le pasa alora care iti vand aceste droguri si care castiga bani de pe urma suferintei tale. Ideea este sa devii un "pacient de profesie", pacient de cariera, care nu isi revine niciodata dar continua sa cupere.
1
06-01-2024, ora 21:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Am functionat intotdeauna pe doze f mici.
Eu dupa episod scadeam imediat dozele cam la jumatate si ramaneam asa.
0
07-01-2024, ora 12:13
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Interesant Clara. Si chiar si dozele mici te sedeaza asa tare?
0
07-01-2024, ora 15:14
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pe mine, da.
0
07-01-2024, ora 18:35
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@Placebo/Circle10. Eu daca scot neurolepticul incep sa o iau razna, adica devin paranoica.
Nu am cine sa ma supravegheze daca stau fara neuroleptic si o iau pe aratura. Mama se panicheaza la primul simtom si oricum are probleme cu inima nu as vrea sa pateasca ceva datorita neascultarii mele.

Medici la fel, nu sunt care sa isi asume sa ma scoata de pe antipsihotice si sa ma interneze in timpul asta.
Plus iti reamintesc ca tu nu ai vazut persoane care aveau probleme cognitive - simtom negativ tipic in schizofrenie.

Nu neg ca unii pot iesi de pe medicatie daca e episod unic si nu au fost pe doze mari. Pt mine nu am ce face.
0
08-01-2024, ora 11:34
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Mie nu mi se pare normal ce face placebo. Sa influenteze oamenii sa nu si ia tratamentul.Aici pot fi oameni vulnerabili, influentabili, care pot face greseala de a te crede.
Ar trebui sa nu ti se Mai permita sa postezi, nu inteleg de ce nu bagi pe gat ideile tale. Si tot persisti.
0
08-01-2024, ora 12:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Va rugam sa restrictionati accesul pe site lui Circle10. Postarile lui fac rau.
0
08-01-2024, ora 17:34
XtremeSRL
Nu este medic/terapeut
XtremeSRL
nu stiu daca ati observat, dar pana si doctorii nutritionisti, nu le au cu slabitul. pt ei practic solutia e sa mananci cat mananca o vrabiuta. prin urmare nu m-as astepta ca doctorii psihiatri sa inteleaga procesul de slabire mai ales cand exista si factorul medicamentelor psi.

din experienta personala sportul nu e suficient pt a slabi. e doar un mic factor si se vede dupa ani de munca cu greutatile (de fier).
e nevoie si de dieta

recomandarea mea e neaparat sa reduci carbohidratii. iti garantez ca o sa iti treaca poftele de mancare daca consumi mai multe grasimi si proteine. deja sunt de 4 luni pe dieta asta cu 100 carbs, 100g grasimi si ~80g proteine
sigur nu inseamna ca si tu trebuie sa consumi aceleasi propotii. poti incearca insa sa reduci progresiv carbohidratii.

mie mi-a scazut pofta de mancare, nu putin, ci mult. obisnuiam sa ma trezesc flamand. acum stau 3 ore nemancat cand ma trezesc. practic sar peste o masa.

ce mananc: slanina, bacon, peste, branzeturi, oua, si niste carbo mai consistent la a doua masa (cartofi, orez, etc.. )

ce as mai adauga...in principiu ceea ce functioneaza pt a slabi dpdv al sportului, e cresterea musculara. motivul fiind faptul ca prin cresterea musculara cresc arderile in stare de repaos.
as recomanda sa cauti mai multe informatii pe tema asta.
0
08-01-2024, ora 21:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ecografie abdominala ti-ai facut? Nu ai steatoza?
0
08-01-2024, ora 21:34
XtremeSRL
Nu este medic/terapeut
XtremeSRL
eu sau lena ?
0
08-01-2024, ora 23:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Tu. Mananci foarte gras.
0
09-01-2024, ora 10:36
XtremeSRL
Nu este medic/terapeut
XtremeSRL
nu am facut analizele. am tot zis ca le fac, insa pt ca am tulburare de somn si mi se decaleaza tot timpul programul de somn, nu mai ajung sa merg sa-mi fac analizele. sunt 100% convins ca am steatoza, insa nu e de la grasimi, ci de la carbohridrati. de prin 2019, cred - cam pe cand a inceput pandemia -, am trecut pe high carb, low fat. adica 350 carbs si 40-50g graismi. cum m-am ingrasat in perioada respectiva, e clar ca am pus ceva pe ficat, clar de la carbs

o chestie pe care am aflat-o de la dr Cezar (de pe facebook).. spunea el asa. daca ai o durere in spatele umarului din cauze necunoscute, ala e semn de ficat gras. cine crezi ca avea problema asta ? moi :) ma trezeam frecvent cu durerea de genul asta. initial credeam ca durerea e pt ca dormeam eu stramb sau prea mult pe partea respectiva. coincidenta sau nu, nu mai am problema asta decat cu noua dieta.

oricum, scopul e sa evaluez starea de sanatate cu analize de lab, sa vad evolutia in timp.

prin 2017 inainte de high carb, aveam analizele normale... acum scriind mi-am adus aminte de chestia asta... deci... tare, nu ?

P.S cu toate ca au dus la ingrasare carbohidratii, dpdv psihic, am simtit ca m-au ajutat.. m-au ridicat. chiar si acum cand mai fac ecxeptii si mananc mai mult de 100g carbo pe zi, a doua zi ma simt mai bine dispus... asta doar asa ca o paranteza pt cei care au nevoie de o astfel de informatie. comabinatia de carbo sa se faca neaparat cu carne pt ca exista o reactie chimica intre ele care duce la cresterea serotoninei
0
09-01-2024, ora 10:58
XtremeSRL
Nu este medic/terapeut
XtremeSRL
corectie! coincidenta sau nu, nu mai am problema asta *de cand* sunt pe noua dieta.
0
11-01-2024, ora 12:20
Circle10
Nu este medic/terapeut
Circle10
"Mie nu mi se pare normal ce face placebo. Sa influenteze oamenii sa nu si ia tratamentul.Aici pot fi oameni vulnerabili, influentabili, care pot face greseala de a te crede.
Ar trebui sa nu ti se Mai permita sa postezi, nu inteleg de ce nu bagi pe gat ideile tale. Si tot persisti."

Mie nu mi se pare normal sa incalci drepturile pacientului si libertatea lui. Fiecare pacient are dreptul de a isi alege tratamentul in deplina cunostiinta de cauza, fiind informat despre beneficii si dezavantaje. Este datoria psihiatrului de a informa pacientul despre aceste lucruri, insa nici unul nu o face, ca isi pierde clientul. Nu mi se pare deloc normal sa profiti financiar de pe suferinta unui om.

Tot oameni cu atitudine de "stiu eu mai bine ca pacientul" faceau lobotomii clasice inainte. Tot dinaia care stiau mai bine au eutanasiat intre 78-100% din schizofrenicii din Germania nazista. Ultima sterilizare fortata din USA - 1987. Acum aceiasi destepti fac lobotomii chimice, inclusiv pe bebelusi sub 1 an. 3% din bebelusii sub 1 an din USA sunt pe droguri psihiatrice, 2500 din acei 106.000 bebelusi sub 1 an drogati din USA sunt pe neuroleptic (lobotomie chimica) fara acordul lor. La fel, exista oameni supusi la tratament fortat. ONU, WHO (Organizatia sanatatii mondiale) si comisia anti-tortura a UE recomanda incetarea de urgenta a oricarei forme de tratament fortat, oriunde ar exista ea.

Ca si budist, consider ca sclavii de azi au fost patronii de sclavi de ieri. Patronii de sclavi de azi vor ajunge sclavii de maine. Oameni cu atitudine patronizanta, iliberala, atitudine de patron de sclavi, care au incalcat flagrant drepturile omului si drepturile pacientului in viata precedenta, au ajuns sclavii de azi. Patronizantii de azi vor ajunge sclavii de maine.

Doar atunci cand pierzi o dezbatere apelezi la cenzura si la atacarea mesagerului. Adevarul iese mereu la iveala intr-o dezbatere, doar cand iti e frica de adevar apelezi la cenzura. Eu nu am cerut cenzurarea ta si a nimanui, intrucat e dreptul pacientului sa asculte si parerea ta. Doar el are dreptul sa ia astfel de decizii ca e vorba de viata lui. Nici eu, nici tu, nici dealerul de droguri aflat in conflict de interese sever nu are dreptul sa ia decizii pentru el sau sa ii restranga accesul la informatie. Iar daca incearca sa o faca, deja devine suspect, la fel ca "partidul mult iubit".
0
11-01-2024, ora 14:15
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@vcc Da, ma ajuta slanina, bacon, peste, branzeturi, oua ce zici tu adica simt ca nu mai mi-e foame. Doar ca nu pot manca multe grasimi si carnuri. Mai tin si post. Asta vine cam jumate de an.
Inainte cand nu tineam post mi se face greata frecvent de la carne si grasimi si automat trebuia sa le reduc.

Probabil o sa imi dea dr diabetolog injectie cu Saxenda dar nu stiu daca ma va slabi. Cred ca o problema este si metabolismul incetinit de la medicamente. Stiu ca Saxenda sau Ozempik-ul scad pofta de mancare- asta a r fi un factor al ingrasarii.

Dar pt metabolismul incetininit nu stiu ce as putea lua. Mi-e ca ajung de nu mai imi este foame si ajung si subnutrita. Grasa, dar subnutrita.Ar fi chiar culmea.

@Placebo10/ Circle10 - Esti biased.. adica vezi doar o parte a problemei. Repet: tu din cate am inteles ai cunoscut doar persoane care au facut accidental un episod psihotic cel mai probabil de la fumat niscaiva ierburi. Nu ai cunoscut persoane cu deficiente cognitive si cu alte simtome negative din schizofrenie. Doar pt ca tu nu ai probleme de sanatate nu inseamna ca nici altii nu au.

Oricum eu nu pot sa inteleg ce cauti pe forum de pacienti cu probleme psihiatrice. Te pomenesti ca ne invidiezi ca halucinam fara sa dam bani pe iarba? Am facut acum o gluma amara. Dar chiar nu pot intelege.ratiunile pt care esti asa convins ca toti isi pot reveni din halucinatii asa cu una cu doua.

Plus, nu toti medicii sunt niste sarlatani. Unii au ales medicina pt a-si ajuta semenii. Oricat de naiv ar suna. Dar am cunoscut si medici dedicati profesiei, nu doar amatori de bani.
1
11-01-2024, ora 17:40
Circle10
Nu este medic/terapeut
Circle10
Este irelevant ce cazuri am intalnit eu sau ce cazuri ai intalnit tu. Ce este relevant e daca tratamentul respectiv ajuta pe acea afectiune sau inrautateste situatia. Asa ceva se masoara prin RTC-uri (randomized controlled trial). Dai la un grup de oameni acel tratament iar la alt grup nu le dai, apoi verifici cine o duce mai bine.

Se cheama "medicina bazata pe dovezi", in contrast cu "medicina bazata pe opinie". Medicina bazata pe opinie nu este cu nimic mai buna decat cea practicata de vraciul din Africa. Si ala se jura ca tratamentele lui sunt bune ca a avut el un pacient odata care si-a revenit.

Lobotomia clasica a fost iubita de toata lumea medicala la vremea ei. A luat chiar premiul Nobel pentru medicina. Consideri ca oamenii aia erau toti niste sarlatani? Erau oameni care vroiau sa faca bine, adica cei mai periculosi de pe pamant. E o vorba celebra:

"Din toate tiraniile, o tiranie exercitata sincer pentru binele victimelor e cea mai rea dintre toate. Ar fi mai bine sa traim sub baroni hoti decat sub oameni omnipotenti moral. Tirania baronului hot poate sa doarma cateodata, lacomia sa poate fi satisfacuta din cand in cand, dar cei care vor sa ne tortureze pentru binele nostru o vor face la nesfarsit pentru ca o fac cu aprobarea constiintei".

In comunism si psihiatrie citatul asta se aplica perfect. Cand a fost creat, se referea initial la "tratamentul moral" aplicat puscariasilor la acea vreme in speranta ca ii vor "vindeca" de "boala infractionalitatii" prin tortura, pe acelasi principiu ca torturile practicate in psihiatrie. O astfel de tortura poate fi practicata la nesfarsit, intrucat e considerata a fi spre binele victimelor. Asa a fost si Mihai Eminescu inchis in spital de psihiatrie si torturat toata viata cu lovituri de bici si tinut inchis in butoi pentru a il "trata" de nebunie cauzata de sifilis. Crezi ca ii vroiau raul tortionarii aia? Mai ok este un tribunal care iti spune: "ai facut sifilis? esti pedepsit la 3 ani de tortura" decat un tribunal care spune: "ai facut sifilis? esti pedepsit la tortura pana consideram noi ca te-ai reabilitat, adica niciodata".
Adaugă un comentariu / răspuns
33 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul