curs de califcare special pentru persoane cu handicap

21-05-2012
lorennna
Nu este medic/terapeut
lorennna
Am incercat sa ma bag la un curs de calificare pt prsoane normale dar deh nu am intalnit decat canime si rautate colegii foarte rai si profesori la fel de rai pt ca am lipsit cateva zile ca nu am putut sa vin ca nu mia fost prea bine mau luat de mau barfit ca la usa cortului si pana si ca am probleme de sanatate au facut baza de mine de in final mam retras in fine acum mam nscris la un curs de califcare special pentru persoane cu handicpa si sper sa iasa ceva ca de asta sa ma pot tine in fine asa ce pot zice e foarte greu cu ce belele am ( schizofrenie paranoioda -aud voci si vad persoane desi acum ca iau tratamnt le aud mult mai rar decat in trecut deh cateodata mai ales cand ma supar le aud viziunile le ma f rar ) si deh ma simt f trista ca deh voiam sa fiu si eu un membru activ al familiei sa am si eu un loc de munca un prieten o viata normala pe scurt dar deh vad ca nu prea se poate asa ca deh nu iomi ramane decat sa incerc in continuare acum ma duc la cursul asta sa vad ce iese si deh sper sa il termin cu bine si pe urma sa fiu ajutata ca sa imi gasesc si ceva de lucru dar deh deocamdata totul este un vis frumos care dumnezeu stie poate devine realitate
6 comentarii
0
21-05-2012, ora 12:23
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Dumnezeu te va ajuta cu siguranta, Lorenna, o sa termini cursul si daca acea calificare este cautata pe piata muncii iti vei gasi si de lucru.Agajatorii au uneori obligatia sa angajeze si persoane cu handicap, in plus au anumite scutiri pentru acest lucru.Atitudinea oamenilor sanatosi este cateodata nepotrivita si nemeritata.E o realitate dura in Romania, unde stigmatizarea e prezenta in procent foarte mare.Iti doresc succes si sa ne mai aduci vesti.Citeste si legea privind protectia persoanelor cu handicap, iti va fi de ajutor.E vorba de Legea 448/2006 revizuita si adaugita, cred ca o vei gasi pe internet.Numai bine!
0
21-05-2012, ora 12:29
lorennna
Nu este medic/terapeut
lorennna
Sper, acum ce pot zice om traii si om vedea da stiu exact ce spune legea respectiva dar din pacate toate companiile respective decat sa angajeze pers cu handicap prefera sa plateasca taxa aia in plus numa in 2010 din taxa respectiva platita de firmele respective sau strans 60 milioane de euro si aici vb de cele cinstite de au platito de aia ce au evazionat-o numerosi la numar in romania nu mai zic nimic
0
21-05-2012, ora 14:59
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Da, asta se intampla cand nu exista psihiatrie comunitara, cand intre dreptul respectiv si institutii nu exista nici o punte de comunicare, cand in loc de o sanctiune severa se aplica o taxa-eu vad aici beneficiul statului si nu al pacientului-si mi se pare incredibil ce-mi spui, dar stiu ca-i suta la suta romanesc si adevarat.Ce sa zic, daca vei lupta, daca vei putea face asta, vei reusi, drumul este numai inainte.Iti doresc succes si numai bine si sanatate!
0
21-05-2012, ora 15:11
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
lorennna, nu merita sa fii trista; cand experimentezi ceva trebuie sa stii DE LA INCEPUT la ce te poti astepta; sa fii pregatita a-ti asuma atat frumusetea cat si partea cealalta; in lume totul e relativ; iar oamenii sunt schimbatori...merita sa-i compatimesti.sa-i iubesti si sa ai incredere in ei, DAR cu prudenta.. ( am retinut asta citind o carte f inteleapta a lui thomas a kempis the imitation of christ ); nimeni nu poate da mai mult decat are;

unii zidesc cu mintea sau cu faptele lor castele marete, cu care ating stelele, pe urma printr-un singur gest necugetat le darama; ramane asadar nu mai mult decat amintirea unor ruine;.. pacat

sau cateodata, acorzi increderea ta cuiva pe care tu-l consideri demn, insa el foloseste secretul tau spre a te murdari.Nu merita sa fii trista nici acum. asta nu dovedeste altceva decat micime sufleteasca.

Spun bine acele versuri " nu esti mai presus decat cel mai prejos gand al tau.."...Asa ca discerne cu intelepciune si vei vedea ca nu merita sa te intristezi
0
21-05-2012, ora 15:19
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Lorennna, iti urez mult succes la cursul de calificare pe care il faci si la gasirea unui loc de munca! Daca nu reusesti, ia in calcul si pensionarea pe caz de boala, ai dreptul la gradul II, indiferent de stagiul de cotizare. Nu sunt multi bani, dar tot e ceva, iar tu mai ai in plus si indemnizatia de handicap.

Si eu ma amagesc ca o sa pot sa lucrez pe viitor, dar realitatea este ca trebuie sa ma feresc cat pot de stress si oboseala, altfel ajung sa o iau razna la propriu si vorbesc la modul cat se poate de serios. Am nevoie de liniste si pace in jurul meu.
0
21-05-2012, ora 16:44
lorennna
Nu este medic/terapeut
lorennna
Multumesc pentru raspunsuri de ce am eu nevoie este sa cunosc si alte persoane cu probleme ca ale mele sau asemanatoare sa facem schimb de exeperienta si eventual sa invatam lucruri folositoare unul de la altul daca doriti sa vb mai multe -
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul