Coroana pe implant

10-02-2021
rodicamaxim
Nu este medic/terapeut
rodicamaxim
Buna seara,
Cum se da jos o lucrare cu insurubare pe implant cand nu se mai pot scoate suruburile si evident bonturile sau sudat pe implant ?
Cat ar costa aceasta operatiune ?

O seara frumoasa,
Rodica Maxim
6 comentarii
0
10-02-2021, ora 21:10
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna seara,
Se poate desface surubul la microscop.
Preturile variaza in functie de timpul alocat procedurii.
0
10-02-2021, ora 23:24
rodicamaxim
Nu este medic/terapeut
rodicamaxim
Va multumesc pentru raspuns, dar surubul are capul stricat si cheita merge in gol iar bontul mai mult ca sigur este sudat de implant, din pacate am mai avut o lucrare cu aceeasi problema si am renuntat la scoaterea ei. Incerc sa gasesc pe cineva care sa rezolve problema.

O seara frumoasa,
0
11-02-2021, ora 07:58
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Cautati un medic endodont care are microscop si el va rezolva problema.
0
11-02-2021, ora 20:53
rodicamaxim
Nu este medic/terapeut
rodicamaxim
Va multumesc pentru raspuns,

O seara frumoasa,
0
11-02-2021, ora 23:04
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua, exista si un kit -SOS kit- pentru cazuri de acest gen, poate functioneaza. Si varianta colegei mele este buna, dar uneori, daca este foarte tare strans surubul, nu va reusi la microscop.Ce firma sunt implanturile?
0
12-02-2021, ora 11:34
rodicamaxim
Nu este medic/terapeut
rodicamaxim
Buna ziua,
Implanturile sunt MegaGen, problema este ca la aceasta lucrare capul suruburilor s-a stricat ( desi au fost stranse doar o singura data ) si din nefericire am observat ca si bonturile fac priza foarte mare cu implantul si nu mai poti da jos lucrarea.
Am dorit lucrare insurubata in ideea ca pot da jos lucrarea, daca este nevoie, se poate intampla orice si atunci este mai simplu sa desurubezi si sa repari decat sa tai si sa faci lucrare noua. Pe langa acest lucru, este mai bine sa nu ai bont cu cimentare pentru ca eviti cimentul de sub lucrare care dauneaza gingiei.
Va rog sa-mi spuneti daca o lucrare care are nevoie de reparatie poate fi reparata si recoapta, este o lucrare care a fost purtata cateva zile, de proba, dar totusi la partea de sus, la gingie ( colet ) trebuie intervenit pentru ca ramane un mic spatiu + un triunghi negru intre cei 2 molari ? mi s-a spus ca trebuie dat tot portelanul jos ( lucrarea este din zirconiu + portelan ) si repus pentru ca altfel bacteriile de pe lucrare contamineaza cuptorul. Oare ce bacterii sunt in gura de rezista la sute de grade in cuptor ?
Imi cer scuze ca am fost putin ironica dar mi se pare ca vad un film SF !!!!

O zi frumoasa,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  •