Chist pilonidal sau abces perianal?

10-03-2021
Utillizator
Nu este medic/terapeut
Utillizator
Bună ziua.
Timp de aproximativ un an, îmi aparea o mica umflătură în zona terminației coloanei, care apărea și dispărea o dată la câteva luni.
Nu i-am dat importanță din moment ce nu ma durea, așa ca nu am luat măsuri.
In noiembrie 2020 a aparut din nou, numai că de data asta, nu a mai dispărut de la sine.
Zona a început să se inflameze și să supureze, împreună cu mici dureri și discomfort, iar, ulterior, a început să creasca o mica bucată de carne, asemănătoare unei bașici.
Am început sa pun comprese cu betadină iar în luna iarnuarie am fost la cabinetul unui doctor chirurg.
Mi-a spus că ar fi vorba despre un chist pilonidal si că trebuie operat la un spital.
Am mers dupa aceea la un alt doctor chirurg, la un spital de data aceasta.
Mi-a confirmat că ar fi vorba despre un chist pilonidal și a facut o incizie și a scos firele de păr de la suprafață, apoi mi-a zis să continui să pun comprese cu betadină.
După o luna, acea bașica a început sa se mărească și am mers din nou la doctor, iar acesta a tăiat-o.
Dupa câteva zile, au aparut alte 2 locuri, de data aceasta puțin mai jos, pe fese, care au început să colecteze.
Au început durerile în zonele noi de colectare și am sunat doctorul.
Dânsul mi-a explicat că ar fi vorba despre niște extensii ale chistului pilonidal și că trebuie să fiu operată, îndrumandu-mă spre un spital de urgențe care ar putea-o face. (Operațiile fiind sistate din cauza covidului în spitalul în care lucrează dânsul)
Am continuat cu compresele cu betadină și am început să iau norofen pt dureri, iar, dupa o săptămână de dureri insuportabile și nopți nedormite, unul dintre punctele de colectare a spart.
Am ajuns într-un final, deci, la un al treilea doctor, care, după ce a văzut acea umflatură si a palpat-o, a spus că ar fi vorba despre un abces perianal, nu despre un chist pilonidal și am început tratamentul cu antibiotic.

Ca simtopme și cauze, mi se potrivește mai bine descrierea unei boli pilonidale.
Duc un stil de viață sedentar și mare parte din timp mi-l petrec pe scaun (sau mi-l petreceam, pentru că, în prezent, îmi e greu sa merg de durere)

Aș vrea sa știu, deci. Este vorba de o boala pilonidala sau de un abces perianal?
Și ce ar trebui să fac?

Mulțumesc, o zi buna
1 comentarii
0
10-03-2021, ora 11:12
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Din toata descrierea pe care ati facut-o, este vorba de un sinus pilonidal ( acum fistula ). Sigur, sub rezerva faptului ca eu nu v-am examinat.
Putin probabil sa fie vorba de un abces perianal.
Fistula pilonidala in stadiul acesta, trebuie operat, intr-o sectie de chirugie, in spital.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Epilarea laser ar putea fi răspunsul la problema recurenței bolii pilonidale
  •