Fistula perianala - operatie

23-12-2022
Pierce
Nu este medic/terapeut
Pierce
Salutari,

In urma unui abces avut in urma cu aproximativ un an jumatate m-am ales cu o fistula perianala (dr care m-a vazut spune ce destul de simpla). Ciudat, dupa abces (care pare-se a fost destul de mic / superficial si care a evacuat spontan dupa vreo 3 zile) nu am avut nici o problema mai bine de un an, pana in toama aceasta cand a inceput sa sangereze, urmand apoi o jena locala. M-au vazut doi doctori, ambii in privat, diagnosticul fiind acelasi. Primul a vazut si ceva hemoroizi interni si a sugerat tratarea acestora, al doilea a spus ca nu au indicatie de tratament. Ii dau dreptate celui de al doilea, mai ales ca nu m-au deranjat niciodata. Revenind la fistula, primul doctor a propus operatie cat de repede, al doilea sa asteptam maturizarea traiectului, intrucat la momentul acesta, conform lui operatia ar duce la daune mai mari in tesut sanatos si risc mai mare de recidiva. Tind iar sa ii dau dreptate, daca voia sa faca business, opera rapid, lua banii si la revedere.

Cei care v-ati operat, imi puteti spune, va rog, unde ati facut-o? De asemenea, cu anestezie locala sau rahi? Dr. a zis ca merg ambele variante.

Merci!
3 comentarii
1
23-12-2022, ora 12:36
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Da, e adevarat, daca in toamna s-a descoperit fistula perianala, trebuie sa treaca cca 6 luni de zile, ulterior poate fi operata.
0
23-12-2022, ora 13:14
Pierce
Nu este medic/terapeut
Pierce
Multumesc! Din ce am inteles in timpul acesta nu am restrictii, de genul alimentatie / sport, nu?
1
23-12-2022, ora 15:03
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Igiena locala e importanta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fistula anală și perianală
  •