Ce boala de rinichi prezinta simptomele urmatoare?

11-09-2005
ana_m
Nu este medic/terapeut
ana_m
Acum cateva zile m-am trezit cu o durere acuta in zona lombara dreapta, durere insotita de nevoia de a urina foarte des, la interval de cateva minute. Simptomele au disoarut dupa cca. 6 ore, insa au revenit dupa cateva zile. Mentionez ca urina nu prezinta modificari (culoare, consistenta normale). Imi poate da cineva informatii? Ce ar putea fi, ce inseamna si cum se trateaza? Va multumesc.
3 comentarii
0
14-09-2005, ora 00:00
romedic
Administrator Forum ROmedic
romedic
Ar putea fi vorba de colica renala dreapta - adica litiaza renala (pietre la rinichi). Trebuie sa faceti o ecografie renala.
0
14-09-2005, ora 00:00
ana_m
Nu este medic/terapeut
ana_m
Va multumesc pentru raspuns. Intre timp durerile s-au repetat si am ajuns la spital. Intr-adevar este vorba de pietre la rinichi. De asemenea, am auzit denumirea de HIDRONEFROZA din gura doctorului, aveti idee dc este acelasi lucru sau se refera la altceva? Mi s-a prescis urmatorul tratament:: No-Spa 3/zi, Indometacin 1/zi si Cistenal(insa mi s-a spus ca nu se gaseste si l-am inlocuit cu Rowatinex) 15picaturi/zi. Cat este de eficient acest tratament?
0
20-10-2005, ora 00:00
michirec
Nu este medic/terapeut
michirec
Tratementul este f. eficient, fiind alcatuit, atat din antispastic(no-spa) cat si din antiinflamator(indometacinul), precum si Rowatinex-l care este dezinfectant urinar si se presupune ca mobilizeaza mai usor nisipul sau pietrele de dimensiuni reduse...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alergarea la maraton poate provoca insuficiența renală acută
  • Cum ne putem distruge rinichii
  • Febră și urinări frecvente - ce ar putea fi
  • Cauzele urinărilor frecvente - afecțiuni posibile
  • Obiceiuri nocive pentru rinichi și cum îți poți proteja rinichii
  • Din ce cauză mergi des la toaletă
  • Verificarea rinichilor - analize, teste și investigații (explicare rezultate rinichi)
  • Pierderea de sare și lichide corporale stimulează regenerarea rinichilor la șoareci
  •