Catar oto-tubar

03-09-2018
Dess
Nu este medic/terapeut
Dess
In urma cu un an am fost diagnosticat cu catar oto tubar, mai exact imi simteam infundata urechea stanga din cauza acumularii de lichid in spatele timpanului. In mod normal acest lichid se dreneaza prin canalul numit trompa lui Eustache si ajunge in gura.Se pare ca la mine nu se scurge din motive necunoscute, doctorita mi-a facut si examen cu sonda si n-a gasit nimic care sa obstruieze. La inceput mi-a prescris medrol si sinupret care au dat rezultat ptr un scurt timp apoi iar s-a infundat urechea. Am luat iar tratamentul si dupa ceva timp iar s-a infundat. A treia oara n-a mai dat rezultat. Mentionez ca imi simt infundata permanent nara stanga , de fapt o simt uscata si trebuie sa o umectez. Parerea mea este ca am o inflamatie pe traiectul narei stangi care a inflamat si trompa lui eustache si deaceea nu se poate drena lichidul auricular dar doctorita nu vrea sa accepte acest lucru si sa caute o modaliate de-a combate aceea inflamatie. Propunerea ei este de-a ma opera si ami face un orificiu in timpan. Nu stiu ce sa fac, va rog s-a mai confruntat cineva cu asa ceva ? In prezent am urechea stanga infundata de tot si pe cea dreapta 25 %. Ce sa fac ? Va multumesc !
6 comentarii
1
04-09-2018, ora 11:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
consult la gastrologie
un reflux gastro-esofagian in somn..ajunge acidul gastric sus in spatele nasului.. inflameaza cornetul si trompa lui Eustache
0
04-09-2018, ora 16:10
Dess
Nu este medic/terapeut
Dess
Este foarte adevarat ca am aciditate gastrica foarte mare cu reflux, mai ales ca mananc tarziu si refluiez in somn acid. In cazul acesta se mai impune operatia de timpan (adica perforarea timpanului ) ptr facilitarea scurgerii lichidului sau e doar o solutie provizorie ? Adica introducerea acelui tubulet in timpan e o solutie viabila sau nu ? sau tratarea aciditatii va rezolva problema urechii infundate ? Va multumessc !
1
05-09-2018, ora 09:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
asta stie doar medicul ORL care vede gatul, nasul, urechea, Timpanograma si Audiograma
0
30-09-2018, ora 22:05
Urban09
Nu este medic/terapeut
Urban09
Buna Dess cum esti ?si eu am fost diagnosticata cu catar ototubar si nu stiu ce sa fac ???
0
18-02-2019, ora 15:53
Dess
Nu este medic/terapeut
Dess
ptr cei ce experimenteaza simptome identice recomaand un CT al sinusurilor paranazale. La mine a iesit sinuzita sfenoidala si maxilara ca fiind cauza infundarii urechilor. Totusi urechile le-am rezolvat in final prin miringotomie bilaterala adica montareaa de tubulete aeratoare in timpan ( cost 1800 ron )
0
17-08-2019, ora 20:31
Dess
Nu este medic/terapeut
Dess
Rectific - in urma unui RMN a reiesit cancer nazofaringian ! Asta a fost tot timpul -, tumoarea a inflamat sinusurile dand impresia de sinuzita - totodata tot ea a inflamat trompa lui eustaache si a blocat urechile. nasul infundat mereu, a fost tot de la ea. Este neoperabila ptr ca e foarte extinsa, pana in faringe si gat. Nu fac nicio radioterapie ptr ca la stadiul asta nu mai ajuta.Ma incred doar in D-zeu !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •