cancer ovarian | Forumul Medical ROmedic

cancer ovarian

26-03-2012
martie 8
Nu este medic/terapeut
martie 8
Buna ziua, am 45 de ani si am fost diacnosticata cu cancer ovarian, sunt operata sa facut extirpare totala chirurgul a pus gradu ||| c, la biopsie a iesit || c, fac 6 sedinte de citostatice sunt la a 5 ce pronostic sau ce sanse am
48 comentarii 12 ÃŽnainte ›
0
26-03-2012, ora 15:49
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna ziua,
Draga mea nimeni nu ne poate spune ce sanse avem, fiecare organism are modul propriu de aparare.
Deci este un cancer de ovar in stadiul 2c si oncologul ti-a indicat 6 sedinte de chimioterapie.Este ok.
Spune mai multe:
cand te-ai operat si unde?
ce valoare a avut CA125 inainte de operatie??
cum suporti chimio??
ce scrie pe biletul de externare de la chirurgie??
ai avut lichid de ascita, ce ti-au spus despre ganglioni
Iti doresc multa sanatate...si curaj, nu esti singura, suntem f. multe, unele chiar f. tinere...20, 35 de ani.
0
26-03-2012, ora 23:43
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
la un stadiu 2, chiar si c, ai o sansa veritabila de VINDECARE, in urma operatiei si unui tratament corect + urmarire, presupunand ca diagnosticul a fost corect si complet. este, din pacate, o boala care are de multe ori tendinta sa recidiveze, chiar dupa tratamente incheiate aparent cu succes.
0
27-03-2012, ora 15:40
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@Raul te-as ruga sa ma lamuresti..de ce in caz de cancer ovarian se vb. despre recidiva si nu despre metastaza??
Sper ca nu te superi pe mine, incerc sa aflu cat mai multe, iti multumesc din suflet, ai fost, esti si sper sa ramai de mare ajutor aici pe forum..
0
27-03-2012, ora 20:17
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, vreau sa-ti raspund, dar ma tem ca nu inteleg prea bine intrebarea. cancerul ovarian, ca orice cancer, poate fi, initial, fie LOCALIZAT si inalt vindecabil, fie avansat local sau locoregional (de exemplu cu lichid cu celule canceroase in peritoneu/cavitatea abdominala sau cu metastaze in peritoneu), sau poate fi si el metastatic, cu metastaze in ficat, plamani, etc.

din cauza evolutiei lui simptomatice, cancerul ovarian este foarte des surprins intr-un stadiu in care inca NU exista metastaze in ficat sau plamani sau organe nete la distanta, ci mai degraba cand e local sau loco-regional avansat. in aceasta faza s-a constatat ca, spre deosebire de alte cancere (cum ar fi plaman sau pancreas), totusi ARE rost sa operezi si sa scoti cat mai mult din tumorile din abdomen/pelvis, apoi sa faci chimioterapie. aceasta practica, s-a demonstrat statistic, prelungeste supravietuirea foarte mult. din pacate, datorita restului de celule care pot ramane in faza dormanta, sau care evident nu au putut fi scoase in toatalitate, boala tinde sa recidiveze aproape mereu, fiind doar o chestiune de timp. iarasi, aici, standardul poate include REOPERATII si noi scheme de chimioterapie, cu sperante mai modeste, dar totusi existente. toate acestea pot continua o perioada nedeterminata, iar prognosticul oricum este ceva mai bun decat cu metastaze prin alte organe, ca ficatul sau plamanii, dar din pacate tot o boala definitiva ramane, care evolueaza pana cand pacienta moare, fie de aceasta boala fie, coincidental, de altceva.

sper ca la asta te refereai si ca ai inteles ceva.
0
28-03-2012, ora 00:06
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Am inteles tot, iti multumesc f. mult.
In speta este vorba de un cancer ovar dr., initial, fara ganglioni, fara lichid de ascita, stadiu1A, cu CTnormal, cu markeri tumorali in limite normale si inainte si dupa interventie.
S-a practicat histerectomie totala, anexectomie bilaterala, omentectomie.
Descoperirea tumorii s-a facut in urma unui glob vezical (cu care s-a ajuns la spital)..S-a efectuat o biopsie de col si o ecografie transvaginala...dg. Tumora ovariana.
S-a intervenit in cateva zile.
Nu s-a practicat nici radio nici chimio, dg. intraoperator si biopsia au stabilit dg. de Adenocarcinom FIGO 1 A.
Aceasta este istoria.
.Sa consider un caz fericit pentru ceva ani ???sau ce-ar putea interveni.
ITI MULTUMESC DE MII DE ORI, MAI LUMINAT.
0
29-03-2012, ora 23:13
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ce-ar putea interveni... e o zona mult prea larga de speculatii care nu isi are rostul de strabatut. faptul ca o boala este surprinsa in stadiu forate incipient, 1 A aici fiind cel mai mic stadiu clinic de boala, este intotdeauna un lucru fericit, datorita sanselor maxime de vindecare cu aplicarea tratamentului corect.
0
30-03-2012, ora 00:43
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Iti multumesc si inca ceva...
Care tratament.?.s-a practicat doar interventie chirurgicala, fara nici-un fel de chimioterapie, doar cu urmarire la 6 luni pentru inceput..
Noapte buna si fati timp si pentru noi, te rog...esti a doua opinie si vreau sa-ti spun ca de fapt este prima de care tin cont la luarea deciziei.
0
31-03-2012, ora 01:44
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pentru un stadiu IA exista foarte mari controverse daca sa oferi sau nu chimioterapie DUPA operatie. in romania chiar pana nu de mult nici nu se punea problema de asa ceva, si chiar si europenii si americanii nu s-au pus de acord despre asta, deci nu e o surpiza ca in cazul tau nu s-a recurs la asta. pe net in ghidurile ESMO oamenii zic "ofera chimioterapie cateva cicluri" dar... este cel putin spus "controversat" daca merita recurs la asta si trebuie tinut cont si de riscuri si neajunsurile chimioterapiei. tie daca ti-ar fi zis oncologul "exista prea putine dovezi ca sa stim daca te-ar ajuta sau nu, mai mult decat urmarirea; riscurile chimioterapiei sunt mari, se poate si muri si exista o posibilitate mare ca boala sa fi fost rezolvata COMPLET doar cu operatia; totusi unii medici recomanda cateva cicluri de chimioterapie. vrei sa incercam si in cazul tau?"... atunci ce ai fi raspuns ?
0
31-03-2012, ora 16:31
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna ziua D-le Doctor...cred ca as scrie un post numai cu cuvantul, , multumesc".
Va multumesc inca o data.
Referitor la raspuns...as raspunde si acum asa cum am raspuns in urma cu un an...NU fac chimioterapie...dar:
Am pus in balanta:
varsta
stadiul
biopsia(inclusiv de la Babes)
discutiile avute cu 3 medici oncologi si un anatomopatolog de renume din Bucuresti

Parca nu eram linistita daca nu aflam si punctul de vedare al doctorului RAUL DUKE.
Numai bine va doresc si un sfarsit de saptamana frumos.
0
01-04-2012, ora 16:08
martie 8
Nu este medic/terapeut
martie 8
Buna ziua in cea de a doua expunere am detaliat. sunt operata la spit.Militar de dr. StefanMarian, si am avut ca 125 =475 inaite de operatie, dupa 2sedinte de citostatice ca 125 a fost 9 oricum va multumesc, nu am avut lichid si nici ganglioni nu au fost cuprinsi.Acum sunt la a 5 sedinta de cito.pe 5 aprilie si ultima pe 6 aprilie pe urma fac C. T. si merg la Pof. Banculescu. In cazul meu nu stiu daca a fost scos si peritoneul astepta C.T. sane lamurim.VA MULTUMESC DIN TOT SUFLETU.Eu urmez si u ratament e aturiste, iau reshy, oncolin si beau foarte multe sucuri de sfeccla rosie, morcov, telina varza si toate fructele, tin si regim alimentar nu maninc carne, prajeli, zahrul la_m scos defintiv si folosesc sare de mare
0
01-04-2012, ora 17:06
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ok, orice te ajuta, si sper sa te ajute ! ne tii la curent oricum. numai bine !
0
01-04-2012, ora 19:34
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@RAUL DUKE...putin mai sus este o postare de a mea, in care ti-am raspuns la o intrebare.
0
01-04-2012, ora 20:22
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, am vazut si am inteles deplin!
0
18-04-2012, ora 21:11
ama17
Nu este medic/terapeut
ama17
Buna seara,
Anul trecut am fost diagnosticata cu neoplasm ovarian T3cNxMx-std. III c. Initial CA 125 a fost de 507, 5 U/ml. Am avut in jur de 3-4 l lichid ascita in peritoneu.Tumori am avut pe ambele ovare :st. 12/10 cm si dr.5/2 cm.Am facut 6 sedinte de chimioterapie. Tumorile au scazut in diametru si au ajuns de 32 mm si respectiv 9mm, iar CA 125 la 17, 71.Am fost operata. S-a practicat histerectomie totala cu anexectomie bilaterala, tumorectomie pararectala stanga, decolare caloepiploica cu omentectomie.Rezultatul la biopsie este scris de mana si nu inteleg ce scrie, insa medicul meu mi-a explicat ca nu mai am nici o celula canceroasa in sange.Nu am mai facut nico o sedinta de chimioterapie si nici alceva.
...remisie este?
In perioda cand am facut chimioterapie am ramas si fara servici.
Nu stiu cum sa ma comport in situatia actuala. Mentionez ca stau la casa, undeva la tara cu o curte destul de mare.
Pe 20 aprilie voi face 6 luni de la operatie.
Cei din familie ma considera un om sanatos. Sa nu credeti ca nu fac nimic, alti sanatosi si nu misca nimic, dar mi se pare ca nu sunt in totalitate refacuta. si nici nu stiu daca mai pot depune acelas efortul fizic ca inainte.
Ponderat sau nu? Nu cred ca mai pot fi omul care eream inainte.Si fizic si pshihic.
Ce sfaturi imi puteti da?
Va multumesc.
0
18-04-2012, ora 21:40
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cel mai important lucru este sa urmezi la oncolog un plan de urmarire periodica, la distanta. din pacate stadiul bolii tale a fost unul foarte avansat, cu sanse foarte foarte mari de recidiva, iar afirmarea ca "nu mai ai nici o celula canceroasa in corp" suna cel putin hazardata, daca nu chiar stupida, daca nu cumva e o neintelegere la mijloc. medicul anatomopatolog (care a scris rezultatul la biopsie) nu are cum sa stie decat ce a vazut pe blocurile/lamele respective, despre restul organismului nu poate sa stie nimic.

pastreaza legatura cu oncologul tau, fa (sub indrumarea lui, cel mai bine) o dozare de CA 125 la fiecare cateva luni (3 luni sa zicem), la fel si ecografie de pelvis si abdomen si, cel putin odata la 6 luni, cate un examen CT de abdomen si pelvis si cel putin o radiografie de plamani. cum am spus, aceasta boala, mai ales in stadiul acesta avansat, desi are proprietatea de a raspunde foarte bine la prima linie de tratament, are prostul obicei de a recidiva. acest lucru se poate intampla si la mai multi ani de la operatie, dar nu se poate nimeni culca pe o ureche si trebuie pastrata vigilenta.

iti urez o remisie completa (asa se numeste ce ai tu acum) cat mai durabila si, daca se poate, sa nu mai ai niciodata astfel de probleme ! numai bine !
0
18-04-2012, ora 22:37
ama17
Nu este medic/terapeut
ama17
Multumesc.
0
19-04-2012, ora 22:32
Violeta70
Nu este medic/terapeut
Violeta70
Buna seara.Imi permit sa adaug si eu o relatare legata de acest subiect-CANCERUL OVARIAN-.In urma cu 7 ani sora mea a fost operata pentru un chistadenom seros borderline.Parerile intre medicii oncologi au fost impartite deoarece unul a recomandat chimioterapie iar altcineva ne-a trimis lamele in capitala pentru o alta analiza histopatologica unde rezultatul a venit chistadenom seros papilifer.Deci nu s-a facut nici un tratament.Dupa cativa ani a aparut un alt chist pe celalat ovar cu un marker CA125 =54.S-a operat iar cu soaterea intregului aparat genital iar rezultatul a fost de cancer ovarian seros stadiul 2A.Dupa efectuarea tratamentului citostatic cu carboplatin si paclitaxel(sindaxel) a trecut cam un an si jumatate si a recidivat cu metastaze in zona pelvina(aorta iliaca.ureter.intestin).S-a reoperat si Dr chirurg ne-a spus ca a curatat cat s-a putut.A facut iar chimioterapie cu gemcitabina(gemzar) si sindaxel.Au trecut 5 luni de la terminarea tratamentului iar in februarie markerul CA 125 a fost 7 iar concluzia CT(torace, abdomen si pelvis) a fost foarte buna pentru ca nu se evidentiaza recidive.Cu toate acestea starea ei de sanatate nu este buna.A ramas dupa tratament cu dureri osoase (bazin, coaste, zona sacrala si cervicala)asa ca luna viitoare are programare la scintigrafie.Face migrene, are ameteli iar in aceste satri ne spune ca nu mai aude bine.Sunt ingrijorata pentru ca eu consider ca la 47 de ani organismul ei trebuie sa depaseasca acest moment greu.Ma rog ca boala sa nu mai recidiveze pentru ca tratamentul este foarte agresiv.Am inteles ca si cancerul ovarian este de mai multe tipuri.M-ar interesa cat este de agresiv cancerul ovarian seros cu un stadiu 2A si G2.Multa sanatate tuturor.
0
19-04-2012, ora 23:50
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, cancerul ovarian de principiu este un tip de cancer cu potential mare de metastazare si recidiva, odata tratat cu succes chiar. totusi nu exista metode de a putea prevedea acest lucru pe termen lung si nu se poate face nimic altceva decat urmarire pe termen lung, cu diverse investigatii imagistice, markeri, consulturi, etc.

stadiul 2A a fost unul mic, cu mare potential curabil. G2 semnifica un grad "intermediar", daca vrei, de agresivitate.
0
20-04-2012, ora 12:19
Violeta70
Nu este medic/terapeut
Violeta70
Va multumesc mult pentru raspuns.Le doresc tuturor care sufera de aceasta boala multa sanatate, multa vointa si putere de a lupta pentru viata lor.
0
27-04-2012, ora 13:53
ama17
Nu este medic/terapeut
ama17
buna ziua,
am facut analizele medicale si CT.markarul tumoral CA125 a fost 13. Pe rezultatul de la CT scrie:" lama de revarsat pericardic cu grosimea maxima de 10 mm".are legatura cu neoplazmul sau o boala caracteristica a inimi? am programare la cardiologie dar sunt ingrijorata. multumesc.
mai sus am scris despre istoricul bolii.
0
28-04-2012, ora 12:40
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ce boala caracteristica a inimii ? spune-ne mai multe despre cazul tau dpdv cardiologic. 10mm inseamna destul de mult, poate e cazul sa se practice o evacuare a acestui lichid... si chiar un examen citologic. unde te duci la cardiologie ? trebuie oricum facuta o ecografie cardiaca, CT-ul nu este un examen prea bun pentru inima, care stii si tu ca se misca tot timpul. la ce cardiolog te duci ?

ce zice restul CT-ului ?
0
28-04-2012, ora 15:36
ama17
Nu este medic/terapeut
ama17
nu am avut probleme cardiace.am fost operata acum 15 ani de noduli tiroidieni.restul de tiroida functioneaza in parametri normali cu euthyrox.voi merge la craiova la un cabinet recomandat de medicul meu oncolog.medicul Militaru de la craiova.
CT:
- integritahepatica, splinica si pancreatita;
- rinichi cu functii pastrate;
- hipotonie pielo-caliceala bilaterala;
- VU cu aspect normal;
- histerectomie cu anexectomie bilaterala;
- col testant relativ omogen;
- lama de fluid perihepatic si lanivelul fundului de sac douglas;
- fara adenopatii;
- lama de revarsat pericardic cu grosime maxima de 10mm;
- fara determinari secundare osoase.
sa fiti bun cu mine si sa-mi "traduceti". multumesc.
0
28-04-2012, ora 17:15
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
respectiva "lama de lichid" perihepatic si in duglas poate fi problematica, in sensul ca trebuie urmarit lichidul, in ce cantitate e, daca creste, trebguie pusa problema daca trebuie scos si studiat la microscop, daca ar trebui reintervenit chirurgical, etc; ce perioada ai de la operatie ?iar pentru lichidul pericardic ramane valabil ce am discutat.
0
28-04-2012, ora 17:18
ama17
Nu este medic/terapeut
ama17
m-am operat pe 20 octombrie 2011. multumesc.
0
28-04-2012, ora 17:29
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
consult la oncolog, pe cand e planificat ?
0
28-04-2012, ora 17:55
ama17
Nu este medic/terapeut
ama17
analiza de singe am facuto pe 20.03.2012, iar cu CT am fost pe 26.04.2012.
0
28-04-2012, ora 17:57
ama17
Nu este medic/terapeut
ama17
dupa ce voi merge la cardiolog, mi s-a spus sa sun si sa spun ce am facut (merg pe 2.05.2012).
0
08-06-2012, ora 12:54
ama17
Nu este medic/terapeut
ama17
pt dl dr raul,
din experienta dvs ce sfaturi imi puteti da in legatura cu efortul fizic si expunerea la razele soarelui(nu se pune problema de plaja)?
multumesc
0
09-06-2012, ora 00:14
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
efortul fizic trebuie facut in limita tolerantei. desigur ca o viata sedentara nu e deloc recomandata, este chiar extrem de daunatoare. dar nici efort fizic EXCESIV nu se poate face. e bine sa faci miscare, chiar exercitii fizice, regulat si cu un ritm sustinut, din ce in ce mai bun.
expunerea la soare nu e recomandata de nimeni, niciodata, dpdv medical, iar de dermatologi e chiar contraindicata. exceptia este la copiii care sunt in crestere, pentru metabolismul calciului, dar niciodata in exces. sunt aceleasi reguli stiute de toata lumea. daca mergeti la plaja, stati numai sub umbrela, cu haine lejere, dar care sa acopere tot corpul. evitati orele din apropierea pranzului!
0
06-03-2013, ora 22:12
bilbil
Nu este medic/terapeut
bilbil
Pentru cele care sufera de aceasta boala as vrea sa va prezint urmatorul caz incurajator.
Mama mea a fost diagnosticata in februarie 2012 cu cancer ovarian de gradul 3 malign. Vestea a fost una destul de socanta pentru intreaga familie.
A suferit in aceeasi luna o interventie chirurgicala dupa care au urmat 6 sedinte de citostatice. Concomitent a facut si un tratament cu biobran si unul naturist cu napraznic. A tinut de asemenea un regim alimentar corespunzator cu putina carne si a mancat constant fructe de culori cat mai diferite (mere, portocale, kiwi, banane, prune, struguri, pepene).
Dupa 6 luni (in august) cand a refacut analizele, acestea au iesit bune. La un an (luna trecuta in februarie) cand a refacut din nou analizele, acestea au iesit foarte bune iar marcarii tumorali s-au incadrat in limitele normale.
Nu pot spune care din toate tratamentele urmate a fost cel mai bun, dar sunt sigur ca fiecare a avut un rol in vindecare si nu pot decat sa-i multumesc lui Dumnezeu pentru sprijinul acordat mamei mele si implicit familiei mele.
Sfatul meu pentru toate persoanele cu aceasta boala cumplita este sa fie optimiste, sa lupte si sa nu se dea batute chiar daca unele tratamente sunt cumplite si te afecteaza vizibil la exterior (citostaticele). Un alt aspect important este cei suferinzi sa fie sprijiniti de familie, sa nu dramatizeze si sa se roage la Dumnezeu (si ei si cei apropiati daca este cu putinta) pentru a se face bine.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
48 comentarii 12 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.