baietel de 6 ani care transpira foarte tare cam de 2 ani

24-06-2009
GIANY
Nu este medic/terapeut
GIANY
Ma numesc Gianina si am 28 ani.Am un baietel de 6ani si de aproape 2 ani transpira foarte tare pe cap spate si la picioare.Tot timpul poarta numai hainute de bumbac la fel si sosetele.Chiar daca este vara si sta in maieu si pantaloni scurti de bumbac tranpira foarte tare si atunci cand nu depune efort.Ne este foarte greu deoarece baietelul trebuie sa poarte aparate auditive dar din cauza transpiratiei foarte mari pe cap nu le poate purta deoarece acele aparate nu rezista la umezeala.Va rog sa ma ajutati in acceasta problema.MULTUMESC.
5 comentarii
0
07-07-2009, ora 14:55
Terapeut Holistic Niculae Nicuşor (Mr. Nick)
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Holistic Niculae Nicuşor (Mr. Nick)
Buna ziua!

Va rog sa consultati un medic pediatru pt ca transpiratia excesiva (diaforeza) poate avea atat cauza fiziologica, cat si patologica, plus ca, diaforeza este un simptom foarte comun multor afectiuni, tocmai de aceea trebuie sa consultati pediatrul, care in urma unui consult il va diagnostica si-i va da tratamentul corespunzator patologiei de care sufera (sau nu-i va da nimic in cazul in care constata ca transpiratia este fiziologica, adica constitutionala genetic).

Multa sanatate si Dumnezeu sa va binecuvanteze!
0
11-03-2011, ora 13:53
galiana08
Nu este medic/terapeut
galiana08
ma numesc Natalia si am un baiatel de 3 ani care transpira mult dar doar in timpul noptii in partea de sus a spatelui si la git, daca nu il schimb la timp are accese de tuse... Am fost la pediatru si mi-a spus ca e ceva normal. mie nu mi se pare atat timp cit il schimb si de 10 ori pe noapte...Inchipuiti-va ca aceea nu se mai numeste noapte odihnitoare nici pentru el nici pentru mine... daca se poate dati-mi un sfat. Multumesc anticipat
0
16-08-2011, ora 06:54
Terapeut Holistic Niculae Nicuşor (Mr. Nick)
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Holistic Niculae Nicuşor (Mr. Nick)
Sărut mâna!
Stimată dnă galiana08 (Natalia), ar fi indicat să (re)consultaţi un medic pediatru orl-ist, dacă băieţelul dv. continuă să prezinte transpiraţia excesivă şi accesele de tuse, ca în trecut.
Însănătoşire grabnică!
Toate cele bune,
Nick
_
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
0
19-09-2011, ora 15:45
galiana08
Nu este medic/terapeut
galiana08
Multumesc domnului Nick pentru raspuns. am urmat sfatul dumneavoastra si am reconsultat doctorul pediatru si acesta mi-a dat trimitere la doctorul cardiolog, in urma consultatiei la acest doctor s-a consatat ca baiatul meu are suflu sistolic si din aceasta cauza are aceasta transpiratie excesiva, amorteala picoruselor, vanat in jurul guritei si a nasului la efort, tuse chiar si nejustificata si multe alte simptome de care nefiind in tema nu realizam ce ar putea da... de asemeni este alergic la mirosuri de acolo tusea si stranut, lacrimare. multumim inca o data. macar acum stim cu ce ne confruntam si cum sa reactionam la toate semnele.
0
20-09-2011, ora 14:03
Terapeut Holistic Niculae Nicuşor (Mr. Nick)
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Holistic Niculae Nicuşor (Mr. Nick)
Sărut mâna!
Stimată dnă galiana08 (Natalia), mă bucur că aţi urmat sfatul meu. Cu multă şi deosebită plăcere vi l-am oferit!
Slavă Domnului că medicul cardiolog a descoperit cauza care stă la baza producerii efectelor neplăcute ale fiului dv.
Însănătoşire grabnică.
Toate cele bune, cu iubire şi respect,
Mr. Nick
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce unii oameni transpiră mai mult decât alții
  • Remedii și sfaturi pentru transpirația abundentă, exagerată
  • Transpirația excesivă la adolescenți: sfaturi și soluții pentru tineri
  •