Avort medicamentos

16-02-2022
qwerty098
Nu este medic/terapeut
qwerty098
Buna, citind parerile impartite despre acest tip de avort, am considerat ca este bine sa povestesc si eu situatia mea. Am aflat in urma cu o luna ca sunt insarcinata, dar din motive personale am decis ca nu este momentul acum si am apelat la avortul medicamentos. In prima zi am luat pastila cu medicul, am inceput a doua zi dimineata sa am sangerari slabe, iar seara, dupa ora 20, mi-a spus sa introduc ovulele si sa stau 1-2 ore in pat. Dupa aproximativ 1 ora au inceput sa apara durerile, care au continuat toata noaptea, am luat nurofen express forte la interval de 4 ore, dar efectiv l-am luat degeaba, nu avea niciun efect si durerile erau la aceeasi intensitate. Am incercat sa dorm, dar ma trezeam din ora in ora sa merg la baie sa schimb absorbantul (aveam always de noapte si se umplea in maxim 1 h), iar dimineata pe la 5 am avut o sangerare foarte intensa, moment in care am eliminat sarcina, iar dupa aceasta durerile au inceput sa scada si am reusit sa adorm putin. Sangerari mai intense am avut cam primele 5-6 zile, aveam momente cand incepeam sa am dureri si la scurt timp eliminam cheaguri, ma invatasem cu ideea si stiam ca atunci cand ma doare burta, urmeaza sa elimin ceva. Dupa 6 zile am mers la ecografie, mi s-a confirmat eliminarea sarcinei, iar sangerarile m-au tinut cam 13-14 zile, exact cat scrie pe prospect. Fetelor, nu este ceva de speriat, dar nici ceva de luat in gluma. Fiecare organism reactioneaza diferit, important e sa apelati la un medic care sa va indrume sa luati decizia cea mai potrivita. As vrea sa stiu, menstruatia cam la cat timp o sa apara dupa un avort medicamentos?
2 comentarii
0
17-02-2022, ora 15:24
qwerty098
Nu este medic/terapeut
qwerty098
Astazi mi-a venit menstruatia.
1
17-02-2022, ora 20:36
Just_me and me
Nu este medic/terapeut
Just_me and me
E în regula atunci! Sănătate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Avortul medicamentos prin instalarea de agenti abortivi
  • Avortul medicamentos prin reducerea selectiva
  • Avortul medicamentos acasă - ce trebuie să știi
  • Administrarea fără restricții a pilulei pentru avort Mifepriston, sigură și eficientă
  • Avortul medicamentos la domiciliu după 12 săptămâni: o opțiune sigură și eficientă
  •