Alunita excizata cu laserul | Forumul Medical ROmedic

Alunita excizata cu laserul

01-06-2010
dienuka
Nu este medic/terapeut
dienuka
Buna ziua. In urma cu un an mi s-a excizat o alunita de pe fata cu diametrul de 4mm (nev pilos papilomatos). Sangerase un pic dupa ce am facut o baie (avea un mic cos crescut sub piele si s-a rupt acel cos) si am mers de urgenta la medic. Am fost la 5 medici dermatologi si la 2 chirurgi esteticieni. Am facut si dermatoscopia la Biomedica (Mole Max II). Toti mi-au spus ca este o alunita fara risc si mi-au recomandat excizia prin laser, deoarece era localizata exact pe mijlocul obrazului drept si riscam sa raman cu o cicatrice urata (mai ales ca sunt tanara, am 23 de ani). Acum este ok cicatricea, este ca o mica pata un pic mai alba decat restul pielii, aproape insesizabila. Imi este frica sa nu fi fost vreo problema, cu toate asigurarile medicilor, deoarece s-a considerat ca nu este nevoie efectuarea unei biopsii. Ma simt bine fizic, nu am nici o problema, am facut chiar niste analize pentru o alta problema si au iesit bine. Este posibil ca dupa atata timp sa se intample ceva de la acea alunita, cum ar fi un cancer? Va multumesc.
1 comentarii
0
14-06-2010, ora 21:19
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca intrebarea aceasta o veti pune si peste 50 de ani !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  •