Ajutati-ma, op.bimaleolara, se umfla, ustura pe interior, culoarea nu este la fel ca celălalt picior

09-08-2024
talibanul
Nu este medic/terapeut
talibanul
Am fost operata acum 3luni de, op.bimaleolara stânga, cu 5 șuruburi, plăcută și 2 broșe, am stat 30 de zile cu atela ghipsată, apoi la câteva zile am inceput kineto, am facut vreo 30-35 ședințe, Dr a zis că am cam făcut tot ce tine de ea a zis că este f bine, am ajuns sa fac și fandări, genuflexiuni, mers pe vârfuri, întrebarea mea este, până când voi mai schiopata și dacă este ok că șchiopătez, se umfla, uneori simt că ustura pe interior, și culoarea nu este la fel că la celălalt picior, are o culoare puțin mai roșie..spre picior în sus până spre genunchi, iar de la maleole in jos pe laba picioruluii pare puțin vânat și la glezna ușor umflat, radiografia de după operație a arătat că este o operatie foarte reușită.Va mulțumesc !
1 comentarii
0
12-08-2024, ora 09:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Modificarile de culoare ale pielii si edemul (umflarea) gleznei sunt cvasi-normale la 3 luni.
Desigur ca sunt foarte importante si datele personale: sex, varsta, greutate/inaltime, status tabagic, status ocupational si eforturi practicate, antecedente diverse etc.
Conteaza si tipul fracturii initiale (exista sute de tipuri de fracturi maleolare), conteaza si calitatea si invazivitatea interventiei chirurgicale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.