Nu mai este nevoie de laborator: o nouă tehnică poate diagnostica infecţiile în câteva minute
![Nu mai este nevoie de laborator: o nouă tehnică poate diagnostica infecţiile în câteva minute](https://www.romedic.ro/arata_img.php?img=39710.png&w=420&h=&cale=/uploadart/ghid)
Ingineri, biochimiÅŸti ÅŸi medici au lucrat împreună pentru a dezvolta un test rapid pentru infecÅ£iile bacteriene care să ofere rezultate reale ÅŸi de încredere în mai puÅ£in de o oră, fără a mai trimite probele la un laborator. Studiul lor, publicat în revista Nature Chemistry descrie eficacitatea testului în detecÅ£ia infecÅ£iilor urinare. Se mai lucrează la adaptarea testului pentru a diagnostica ÅŸi infecÅ£ii virale, inclusiv COVID-19. În viitor intenÅ£ionează să îl utilizeze inclusiv pentru detecÅ£ia unor markeri tumorali. „Aceasta înseamnă că pacienÅ£ii vor fi trataÅ£i mai bine, mai repede ÅŸi vor fi evitate complicaÅ£ii severe ÅŸi prescrierea incorectă a unor antibiotice.” afirmă Leyla Soleymani, profesor de inginerie fizică.
Noua tehnologie bazată pe recunoaÅŸterea ADN-ului foloseÅŸte un dispozitiv similar unui glucometru. Microcipul acestuia poate analiza probe de sânge, urină, salivă folosind molecule speciale ce detectează proteine specifice agentului infecÅ£ios. Aparatul are mărimea unui stick USB ÅŸi poate fi conectat la un smartphone, ce afiÅŸează rezultatele. În practica curentă, obÅ£inerea culturilor bacteriene în laborator durează câteva zile.
Cu ajutorul noului test se poate face rapid diferenÅ£a chiar ÅŸi între tulpini ale aceleiaÅŸi bacterii sensibile sau rezistente la anumite antibiotice. „Clinicienii spun că întârzierea diagnosticului din cauza testelor actuale este o problemă. Am dorit să construim un sistem care să ofere medicului cât mai multe informaÅ£ii încă de la prima vizită a pacientului.” adaugă Soleymani.
Testul este în acest moment în proces de adaptare pentru virusul ce provoacă COVID-19 ÅŸi se folosesc probe de la una din clinicile Hamilton. „Tehnica este foarte versatilă ÅŸi suntem aproape gata să o folosim ÅŸi pentru COVID-19”, spune Yingfu Li, profesor de biochimie ÅŸi ÅŸtiinÅ£e biomedicale care a luat parte la studiu. Echipa de cercetători aÅŸteaptă aprobări ÅŸi caută parteneriate la scală industrială pentru a introduce testul în practica medicală cât mai rapid, nu doar în Canada, ci ÅŸi pe plan internaÅ£ional. Este nevoie mai ales în regiunile în care accesul la un laborator e dificil sau chiar inexistent. „Consider că este un pas înainte pentru democratizarea procesului de diagnostic ÅŸi management. Această tehnologie poate ajunge oriunde este nevoie de testare.” afirmă prim-autorul studiului Richa Pandey.
sursa: Science Daily
foto: McMaster University
Data actualizare: 02-07-2021 | creare: 02-07-2021 | Vizite: 671
Bibliografie
No lab required: New technology can diagnose infections in minutes, link: https://www.sciencedaily.com/releases/2021/06/210624114422.htm ©
Copyright ROmedic: Articolul se află sub protecția drepturilor de autor. Reproducerea, chiar și parțială, este interzisă!
Alte articole din aceeași secțiune:
- Inteligența artificială oferă informații personalizate de sănătate cu ajutorul unui RMN al întregului corp
- Variabilitatea anuală a lipidelor sangvine corelată cu riscul de declin cognitiv și demență
- Nano-fotosinteza, un posibil tratament pentru accidentul vascular cerebral
- Un dispozitiv eficient ce ar putea înlocui biopsiile de piele
Forumul ROmedic - întrebări și răspunsuri medicale:
Pe forum găsiți peste 500.000 de întrebări și răspunsuri despre boli sau alte subiecte medicale. Aveți o întrebare? Primiți răspunsuri gratuite de la medici.- Implant silicon sani
- Pentru cei cu anxietate si atacuri de panica FOARTE IMPORTANT
- GRUP SUPORT PENTRU TOC 2014
- Histerectomie totala cu anexectomie bilaterala
- Grup de suport pentru TOC-CAP 15
- Roaccutane - pro sau contra
- Care este starea dupa operatie de tiroida?
- Helicobacter pylori
- Medicamente antidepresive?
- Capsula de slabit - mit, realitate sau experiente pe oameni