Injecție cu Xeplion

05-10-2020
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Ce îmi puteți spune despre Xeplion?
Medicul meu mi-a schimbat injecția cu Rispolept pe injecția cu Xeplion(paliperidona) deoarece cu Rispolept mă simțeam fara energie și chef de viață mai toată ziua, nu fac nicio activitate nici măcar sport, a zis că cu Xeplion o sa am mai multa energie căci e mai activator decât Rispolept.E adevărat?Și că nu e așa inhibitor și nu o sa îmi dea probleme așa mari de concentrare ca si cu Rispolept.E adevărat?
Eu mai iau și Prozac pt TOC.
Voi ați făcut injecție cu Xeplion?Cum va este cu el?
Eu trebuie sa o fac vineri.Cum e Xeplion fata de R.Consta?
Miltumesc !
4 comentarii
2
06-10-2020, ora 08:46
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Medicul tău e cel mai în măsură să hotărască pentru că el știe cum reacționezi la un anumit tratament: Fiecare reacționează în felul lui și nu totdeauna ce ți se potrivește ție a făcut bine celorlalți, sau invers. O doză de neîncredere din start poate să-ți facă rău și medicamentul să nu aibă efectul dorit.
Ai încredere în medicul tău și comunică-i acestuia orice schimbare de dispoziție.
2
06-10-2020, ora 09:52
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Fiecare om metabolizeaza diferit medicamentele asa ca este diferit la fiecare.
3
08-10-2020, ora 11:43
Anonim077
Nu este medic/terapeut
Anonim077
Eu am luat Xeplion, este si Trevicta 1 la 3 luni..aceeasi substanta..La inceput am avut reactii urate adverse..pe mine nu m-a ajutat prea mult, dar poate pe tine te ajuta.(pt ca creste un hormon foarte tare).De altfel luam Xeplion.
1
09-10-2020, ora 16:02
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
E adevarat ca Xeplion e mai activator ca Rispolept Consta si nu mai sedeaza asa tare astfel incat problemele de concentrare se mai imbunatatesc?Asta mi-a zis medicul meu..Cat de adevarat este?
Cine a mai luat Xeplion cum v-ati simtit ?Va seda?Tot aveati probleme de concentrare?Aveati energie?
Tocmai de asta mi l-a schimbat fiindca Rispolept Consta ma molesea prea tare si ma lasa fara chef si energie aproape deloc dar si cu probleme de concentrare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul