usturime la urinare dupa act sexual

09-04-2008
dia11mai
Nu este medic/terapeut
dia11mai
Aprox. de doua luni, cam dupa fiecare act sexual(atat protejat cat si neprotejat) sotul meu sufera de niste usturimi la urinat, care il cam impiedica sa o faca. De multe ori nici nu se mai chinuie, dar cand revine la baie, senzatiile persista. nu am consultat inca un doctor, dar nici pe internet nu am gasit nimic relevant. Va multumesc daca m-ati putea ajuta, macar cu o mica idee. app, daca ajuta la ceva, are 20 de ani, si eu 19. mersi din nou...
5 comentarii
0
10-04-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ar fi bine sa mergeti la un medic urolog, simptomatologia sugereaza o infectie urinara; ar fi necesare examen sumar urina, examen secretie uretrala, urocultura, eventual ecografie renala( se pot evidentia calcului); numai bine
0
10-04-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu stiu daca urologul trateaza infectiile urinare! Eu stiam ca acestea sunt tratate de nefrolog!
In cazul dvs. ar trebui sa faceti un examen al secretiei vaginale pentru a vedea daca nu suferiti de o vaginita trichomonazica. Daca aceasta nu este prezenta ar trebui sa-mi dati mai multe date despre dvs si sot pe adresa office@iasiprest.ro.
0
10-04-2008, ora 00:00
dia11mai
Nu este medic/terapeut
dia11mai
Multumesc mult ptr raspunsul asa de rapid. Indata ce aflam ceva, va anuntam. Pe curand!
0
01-09-2009, ora 10:13
cristitm32
Nu este medic/terapeut
cristitm32
Se poate sa imi traduca si mie cineva urocultura si examenu sumar va rog?

culoare -galben-portocalie
turbiditate -tulbure
mucus - absent
sediment - prezent
filamente -absente
cristale amorfe 17476/ul 275
urocultura cantitativa sterila


examen urina
ph 5.0
densitate 1026
proteine -negativ
glucoza.-negativ
corpi cetonici -negativ
nitriti -negativ
urobilinogen -negativ
pigmenti biliari -negativ
sediment-negativ
cristale amorfe 17476


as dori sa stiu daca am ceva..vreo infectie urinara sau..asa
0
23-03-2010, ora 22:17
crismi
Nu este medic/terapeut
crismi
eu dupa relate sexuala am o usturime iar dupa am infecte urinara iau medicamente si de geaba DACA ATI TRECUT PRIN ASA CEVA ZICETI MI CE SA FAC MULTUMESC
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: