Urechi infundate din cauza nasului

18-01-2022
andrei0292
Nu este medic/terapeut
andrei0292
Buna ziua.
Am fost diagnosticat in urma cu cativa ani cu sindromul sjogren, Eu nu mai am saliva si lacrimi, iar in urma cu 2 luni din cauza ca nu puteam sa elimin mucoasa pe nas am incercat sa o elimin pe gura, In momentul in care am tras tare, mucoasa am simtit cum s-a blocat undeva sus in nas si mi s-a infundat urechea dreapta. Dupa am avut dureri in urechea dreapta, iar acum am dureri si in urechea stanga. Am fost deja la 2 dr orl acestia mi-au dat spray-uri nazale si ceva boabe, dar din pacate nu au niciun efect. sprayul introdus pe nari nu urca sus unde este blocat si imi coboara in jos in gura. Am incercat si cu apa nazala, dar si aia acelasi efect.Am incercat o doza de 5ml in ambele nari si am crezut ca e prea mult, chiar daca bagam pe nari imediat imi iesea in gura toata apa.


Tratament primit - RhinOil, Sinosun, Respiran Hyal, Rinopanteina si Borenar20mg
La rhinoil a inceput sa imi simt narile pe interior ca si cand as fii avut bubita la coltul gurii.
La respiran hyal cand ma dadeam simteam un fel de arsura in nari cateva secunde
la rinopanteina am inceput acum sa am aceeasi senzatie ca si la respiranhyal.

O data am incercat sa trag apa si pe nas si pe gura deodata si dupa aprox o ora am simtit cum pocneste in urechea dreapta, mi s-a desfundat 2 min timp in care s-a semi infundat urechea stanga.
Am mai incercat procedeul de 2 - 3 ori dupa dar nu a mai avut acelasi efect.

Ce este de facut ? cum pot elimina ?
Multumesc pentru raspuns si timpul acordat!
4 comentarii
0
18-01-2022, ora 13:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. varsta. inaltimea. sexul. cate KG ai ??
2 stii ca mucoasa nazala, fariungele, glandele salivare.. ca sa functioneze complet.. au nevoie de un sange si o limfa de buna calitate.. care vine din INTESTINE
si toate acele probleme descrise mai sus.. pot sa aiba legatura cu o Alimentatie incorecta sau cu probleme gastro intestinale nedepistate??
3 ai facut consult la gastrologie cu ecografii, endoscopii, test pentru helicobacter..?
0
18-01-2022, ora 14:20
andrei0292
Nu este medic/terapeut
andrei0292
1. 29 de ani masculin, 185cm 115kg
2. nu am stiut
3. fac periodic eco la abdomen si la rinichi. imi voi face analize de sange pentru sindromul sjogren si voi include si helicobacter.

Deci in concluzie trebuie sa tin un regim mai sever, dar pe langa ce mai pot face pentru a scapa de durerea din ureche, probabil durerea este cauzata din cauza presiunii.
0
18-01-2022, ora 16:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Exclude complet din alimentatie
Laptele dukce. Făinoasele calde dulci
Oțet. Lamai. Usturoi. Afumatur
2. Trei mese mici pe zi. Cu Apa calda pana la masa. Ceai cald după masa
3. Ca sa recomand un tratament.. Deja vorbim de un consult la cabinet sau online
Cu camera pe watsapp
Fiindcă tratamentul ca să fie eficient. Trebuie sa tratam Cauza problemei. Nu doar problema
E mukt de vorbit.
0
19-01-2022, ora 16:09
andrei0292
Nu este medic/terapeut
andrei0292
Va multumesc pentru raspuns si timpul acordat. Imi voi face analizele cum ati spus si voi reveni cu update.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: