Tuse cu sputa alba

21-01-2014
Marius eu
Nu este medic/terapeut
Marius eu
Mama mea este chinuita de o tuse cu anumite expectoratii dar nu mereu de culoare alba ci si galbena. Are 45 de ani, nu a fumat niciodata, are stafilococul auriu in gat si in copilarie a avut astm. Pana acum a fost la ORL si la alergologie deoarece doctora de familie suspecteaza ca are o anumita alergie fiindca lucreaza cu materiale textile. La alergologie nu stiu exact ce examinari i-au facut, stiu sigur ca i-au facut o spirometrie care i-a iesit normala. Se plange si de oboseala iar eu sunt foarte speriat sa nu fie vorba de un cancer pulmonar deoarece tuseste de vreo 2 luni, Cert este ca joi va face o analiza a sputei si o radiografie. As vrea totusi sa-mi spuneti daca e posibil sa aiba cancer pulmonar sau sa-mi dati o alta parere despre ce ar putea avea.
1 comentarii
0
21-01-2014, ora 12:57
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna ziua !

Tusea cronica, trenanta, care dureaza de mai mult de o luna si oboseala reprezinta, cu siguranta,
motive serioase de prezentare cat mai urgenta la medicul pneumoftiziolog; poate fi vorba de cancer,
de tuberculoza pulmonara sau de alta boala. In urma consultului de specialitate si a investigatiilor
pe care le considera necesare (inclusiv radiografie, examen de sputa, RMN etc.), pneumoftiziologul
va putea sa transeze diagnosticul.
Cu respect,

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •