Senzație de papila mărită în gât în spatele limbii

06-10-2018
Mihaela0404
Nu este medic/terapeut
Mihaela0404
Bună ziua,

Am 24 ani și anul trecut am fost diagnosticată cu reflux gastroesofagian silențios. Nu am regurgitatie acidă de fiecare data. Doar foarte rar. De obicei, simt senzație de durere în capul stomacului si de plin după fiecare masă și regurgitatie simplă. Tot anul trecut am fost la Orl dar și la gastroenterologie din cauza unei senzații de nod în gât pe partea dreaptă. Mi-au fost prescrise Gaviscon, motilium si Controloc.

Totul a fost bine și frumos, până acum doua luni când într-o dimineață m-am trezit cu o senzație de jenă in gât ca un bob de mac / fir de păr/papila inflamata tot pe partea dreapta care nu dispărea. Se intensifica după fiecare masă.

În prezent, s-a extins și spre partea stânga însă doar intermitent dar permanent pe dreapta. Menționez ca nu mănânc dulciuri, pâine, acru, prăjit, acidulat și sunt destul de anxioasa când vine vorba de boli. Sunt cu psihicul la pământ. Acum sunt pe tratament cu Spasmomen, Gaviscon si Motilium.

Ce este aceasta senzație de papila pe spatele limbii care pendulează între stânga și dreapta? Si cum as putea scăpa de ea?
3 comentarii
0
09-10-2018, ora 11:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problemele digestive se trataeza complet doar daca se tine si un regim alimentar foarte corect ales
altfel in somn.. mai poate urca acidul si se irita faringele
local se poate folosi apa de gura stomatologica dupa fiecare masa si Anaftin sprey
0
09-10-2018, ora 12:14
Mihaela0404
Nu este medic/terapeut
Mihaela0404
Vă mulțumesc mult pentru răspuns. De asemenea, este posibil să fie vorba și de vreo afecțiune tiroidiana, în ceea ce privește senzația de nod in gât pe partea dreaptă?
0
09-10-2018, ora 20:27
Mihaela0404
Nu este medic/terapeut
Mihaela0404
Sau poate stresul cauza o mărire a papilelor din spatele limbii? Ultimele luni au fost destul de agitate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •