Sarcina sau nu?

10-01-2021
Ankmiha
Nu este medic/terapeut
Ankmiha
Buna seara ! Eu am o problema mult mai complexa cu pilulele aceeasi marca yasmin, imi cer scuze daca sunt cumva off topic, iau aceste pilule de aproximativ 7 ani cu strictete nu am avut nici un fel de problema pana acum, chiar as vrea sa stiu ce se intampla si daca se poate un raspuns specializat pana ajung la ginecologul meu saptamana viitoare. Deci inainte de Craciun sa zic pe 22 decembrie am avut infectie la o masea fiind sarbatorile medic dentist nu am gasit si am luat algocalmin si cateva pastile de augumentin pt ca durerea era insuportabila, 3 zile de augumentin pe 25 am avut contact sexual cu sotul la 2 zile am reusit sa merg la dentist care mi, a recomandat sa mai iau augumentin inca 5 zile, bineinteles am luat apoi mi-a rezolvat maseaua, in acest timp eu luam pilulele contraceptive normal, cand mai aveam sa zic vreo 4 pastilute din folie am avut o secretie maronie abundenta in acea zi doar, apoi a disparut am terminat pastilele in timpul pauzei de 7 zile trebuia sa vina menstruatia, nu a venit, doar in prima zi foarte putin o secretie maro combinata cu ceva firicele rosi, astazi ar fi fost ultima zi de menstruatie e tot absenta, am facut 3 teste de sarcina sunt negative, exista vreo posibilitate sa fi taiat antibioticele efectul pilulelor si sa fiu insarcinata si sa fi efectuat testele de sarcina prea devreme ( au fost si cele ieftine barza la 7 lei ) ?
2 comentarii
0
11-01-2021, ora 13:04
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Majoritatea antibioticelor, printre care si Augmentinul, nu reduc eficacitatea anticonceptionalelor.
0
11-01-2021, ora 20:20
Ankmiha
Nu este medic/terapeut
Ankmiha
Deci sa inteleg ca nu este posibil sa fi facut testul prea devreme? Plus ca am un mic disconfort pelvin asemanator durerilor menstruale
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •