Probleme cu o alunita | Forumul Medical ROmedic

Probleme cu o alunita

16-05-2016
Tantrance
Nu este medic/terapeut
Tantrance
Alaltaieri seara, am simtit ceva umflat pe abdomen in stanga, ca o basicuta. Ma deranja si am aprins lumina sa ma uit sa vad ce e. Am observat ceva mic, de culoare neagra si umflat putin care iesea din piele. Am crezut ca este o capusa cu capul acolo si i-am spus sotiei. Ea a zis ca daca atinge cu ceva incins capusa iese. Din graba s-a dus si a adus o penseta incinsa si a atins locul ala unde era negreala ca sa vada ce se intampla si a inceput sa ma usture. Bineinteles ca m-a atins si pe piele. Dupa ce s-a uitat mai atent si m-am uitat si eu mai atent, am observat ca defapt este o alunita despre care nu stiam. Vreau sa va intreb daca acest "tratament" poate duce la leziuni periculoase. Ieri m-a mai durut si a mai sangerat. Azi este doar roz in jur, in rest nu mi se pare nimic suspect si ma mai ustura.
2 comentarii
0
19-05-2016, ora 19:06
Tantrance
Nu este medic/terapeut
Tantrance
Azi am fost la dermatologie si doctorul mi-a scos-o de acolo cu penseta. Nici nu stiu daca am facut bine...
0
18-08-2016, ora 20:31
mandp
Nu este medic/terapeut
mandp
Nu a scos aceasta leziune prin metoda chirurgicala cu bisturiu si apoi sa fie trimisa la examenul histopatologic (biopsie) ? unde era situata aceasta alunita ? ce dimensiuni si ce culoare avea ? prezenta prurit, mancarime, usturime sau sangerare ? la ce medic sau la ce spital ati fost ? sunteti din Bucuresti ?
Nu stiu ce fel de leziune a fost, dar daca a scos-o cu penseta, nu stiu cum se numea acea leziune. ce v-a scris pe diagnostic ? va dat tratament ?
numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  • Aluniță ruptă
  •