Alunite suspecte gasite la control | Forumul Medical ROmedic

Alunite suspecte gasite la control

06-04-2017
averdoc
Nu este medic/terapeut
averdoc
Buna ziua,
Am o intrebare, sper sa ma poata ajuta cineva.

In urma unui consult dermatologic medicul a identificat 5 semne(alunite) pe spatele meu despre care a spus ca trebuie
urmarite, le-a facut poze si mi-a spus se revin peste trei luni la control pentru a vedea daca semnele au evoluat.
Totodata, mi-a spus ca pot sa cer si o a doua parere, am facut asa si am primit un raspuns asemanator.

Desi pe moment nu mi sa parut nimic ingrijorator, dar pe masura ce trece timpul incep sa ma gindesc ca poate sa fie intradevar ceva in neregula
si ar fii mai bine sa fie extirpate acele semne pentru a elemina orice risc, cu cit mai repede cu atit mai bine.

De asemenea, de un an de zile am citeva simtome suparatoare: pulsul ridicat mai mereu(aproximativ 100) si palpitatii, senzatia usoara de greata,
senzatie permanenta de frig si amorteala in maina insotita de furnicaturi si senzatia de arsura in partea stinga a spatelui, aproape de zona unde sunt semnele suspecte.
Am facut numeroase invesigatii la cardiologie si medicina interna si nu sa gasit nimic in neregula, simptomele fiind puse pe seama stresului specific locului de munca.

Ce ar trebui sa fac? Sa astept sau sa merg din nou la medic pentru a cere sa fie scoase semnele suspecte?
In cazul in care ar fii in neregula ceva la acele semne, simtomele de mai sus pot avea vreo legatura ?

Va multumesc.
2 comentarii
0
06-04-2017, ora 20:18
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Nevii atipici pot fi urmariti dermatoscopic sau excizati. Nu se insotesc de alte simptome( palpitatii...). Transformarea in melanoma nu se produce immediate. Nici melanomul nu are simptomatologie.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
Medic primar dermatolog
0
27-01-2022, ora 17:15
Corina333
Nu este medic/terapeut
Corina333
Buna ziua! Ma poate ajuta cineva cu un raspuns, am o alunita pe fund, car3 nu sa modificat, nu doar3, nu am mancarimi, dar ma ingrijoreaza, oare unde as putea atasa o poza sa mi raspunda un medic, sa vedem, merg mai departe, caut un medic visual, e de ingrijorat ?!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  •