Povestea mea...

01-12-2020
Andraff
Nu este medic/terapeut
Andraff
Bună, fetelor. Citesc de ceva timp tot ce voi ați pățit legat de avortul medicamentos... și as vrea sa va spun povestea mea... va rog nu începeți ca mi-am omorât propriul copil sau ca nu sunt responsabila pentru ca nu e asa. E foarte usor sa judecați dar dacă erați puși in fata faptului ați fi procedat poate la fel... am avut o relatie frumoasa, am iubit și ne-am despărțit... ulterior aveam toate simptomele de menstruație eu având un ciclu regulat 28 de zile. Eram la farmacie și ce zic înainte cu 2 zile înainte sa îmi vina ia sa iau un test. Cumpăr îl fac...și ce sa vezi?! Pozitiv. Prima data am zis nu are cum! Eram despărțit de o sapt și ceva și niciodata nu s-a întâmplat in 6 luni sa pățesc asta. Am mai făcut încă 10 teste toate pozitiv. am făcut programare, prima mea programare a costat 350 mi a spus doar atât ca sunt însărcinată doar ca nu poate sa mi zică precis in cât Timp ca e ff micut. Am 21 de ani iubesc copii și mi as fi dorit sa îl
Pastrez doar ca pe el nu l a interesat eu m am descurcat cu tot. Și mă doare enorm de tare. Și la ora actuala a trecut doar o luna și mă uit la ecografii și mă doare sufletul in mine. Am fost la al doilea mi a spus ca sunt însărcinată in 5/6 sapt mi a recomandat avortul medicamentos am făcut exact cum mi a spus. Al doilea control m a constat 1050lei. Plângeam când am luat prima pastila nu pot uita... nu am avut dureri a doua zi la ora 18 și ceva am avut scurgeri maronii. Toată ziua nu am avut pofta de mâncare și nici nu aveam chef sa mănânc și nici sa beau apa. Efectiv plângeam și atât. Seara înainte sa bag cele 4 pastiluțe am avut greață și amețeli credeam ca de la mâncare dar nu. Erau reacții adverse tot ce mâncam vomam. Am vomitat in gol și in continuu efectiv de la ora 20:00 pana dimineata la 09:00. Tremuram nu mai puteam mă rugam eram singura in casa și simteam ca mor. Apoi cu chiu cu vai am introdus acele pastile in vagin...pe la ora 06:00 am fost sa fac pipi am simțit efectiv cum un cheag a căzut. Nu am vrut sa mă uit. Am tras apa și asta a fost. Mi a curs mult exagerat de mult. Dureri nu am avut asa intense doar ca luam nurofen forte și eram super ok. Pe la ora 9 fără ceva mă duc sa schimb tamponul mă patisem efectiv când văd acolo ditamai cheagul acela era copilașul meu.am avut 2 săptămâni hemoragie. In aceste doua sapt nu am făcut baie generală doar dus și atât și apa era căile pt ca poți face infecție. M am protejat contact cu frigul nu și mă spălam cu ceaiuri in fiecare seara de gălbenele mușețel și coada șoricelului. Apoi a urmat controlul de după eram ff speriata citisem de avort incomplet intrasem intr o panica... obișnuita sa zic asa sa mi văd puișorul pe monitor acum nu mai era nimic. mi a spus ca a fost avortul cu succes pe o parte eram fericita ca nu o fie ceva grav dar trista și cer va spun credeți mi durerea. Am vb cu doctorul și mi a prescris anticoncepționale dar nu o sa iau pentru ca nu o sa mai am contact sexual. Nu mai doresc relatii o lunga perioada. Acum zilele astea ar trebuii sa mi vina ciclu mi a spus ca ciclu vine normal nu o sa fie prob. Și o sa mi vina la o luna adică 28 de zile de când am băgat pastilele. Nu recomand avortul.am veut sa va spun povestea mea trista... mă gândesc la bebelușul meu pe care eu ik doream dar dacă im păstram eram o mama singura și cu familia distrusă am ales asta pentru familie sa nu sufere. Copii voi avea pt ca doctorul mi a spus ca nu o sa fie nici o piedica sa fac bebei. Aveți grija și protejați va.
2 comentarii
0
02-12-2020, ora 10:19
Ale vladas5
Nu este medic/terapeut
Ale vladas5
buna! Te rog, imi poti spune la ce medic ai fost si ti-a recomandat aceasta varianta? Am nevoie de sfatul tau, sunt in aceeasi situatie
0
07-12-2020, ora 01:58
Andraff
Nu este medic/terapeut
Andraff
Din ce oras ești?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Avortul medicamentos prin instalarea de agenti abortivi
  • Avortul medicamentos prin reducerea selectiva
  • Avortul medicamentos acasă - ce trebuie să știi
  • Administrarea fără restricții a pilulei pentru avort Mifepriston, sigură și eficientă
  • Avortul medicamentos la domiciliu după 12 săptămâni: o opțiune sigură și eficientă
  •