pot ramane gravida daca iau anticonceptionale?

16-11-2010
simona.elena07
Nu este medic/terapeut
simona.elena07
Buna ziua! Ma numesc Simona si am 17 ani jumatate.Am un prieten de un an de zile si vrea sa facem sex fara prezervativ.Eu iau de luna aceasta anticonceptionale.Nu stiu ce sa fac pentru ca imi este foarte frica sa nu raman insarcinata...Ce ma sfatuiti sa fac?Care sunt urmarile? Va rog...astept raspuns..Va multumesc.
6 comentarii
0
16-11-2010, ora 17:55
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
anticonceptionalele teoretic te apara, nu trebuie sa le uiti, sa iei medicamente care sa interfere cu ele, sa vomiti sau sa ai diaree imediat dupa ce le iei.
Dar gandeste-te si la riscul de a contracta boli cu transmitere sexuala, care nu este deloc neglijabil, mai ales daca baiatul acesta din principiu refuza prezervativul- adica gandeste-te in sensul ca la fel a facut si cu cele dinaintea ta.
0
17-11-2010, ora 07:06
simona.elena07
Nu este medic/terapeut
simona.elena07
da..aveti dreptate...el spune ca nu a facut...nu stiu daca sa am incredere sau nu..si nu stiu ce sa fac...
in ceea ce priveste anticonceptionalele.nu raman sigur? mai putin in perioada de mijloc...eu nu am ciclu regulat..si nu stiu care sunt zilele mai putin fertile..
0
17-11-2010, ora 19:31
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
pai nu mai conteaza asta la anticonceptionale, ele sunt facute sa inhibe ovulatia si sa nu mai existe perioada fertila
0
17-11-2010, ora 21:21
simona.elena07
Nu este medic/terapeut
simona.elena07
nu sunt prea informata in ceea ce priveste contraceptia din aceasta cauza intreb...deci din moment ce iau anticonceptionale si am relatie intima neprotejata [ fara prezervativ ] cu prietenul meu..nu exista riscul de o sarcina nedorita nu?
0
22-11-2010, ora 18:11
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
nu
0
22-11-2010, ora 18:57
ral8ca
Nu este medic/terapeut
ral8ca
ca orice mod de protejare...are o siguranta de 90-99%...dar eu cunosc cazuri cand persoane care nu puteau avea copii sau luau anticonceptionale au ramas.acum depinde de norocul fiecaruia...si e alegerea ta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Contraceptia la adolescente
  • Adolescent
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Creșterea nivelului de testosteron îi face pe adolescenți să fie nerăbdători
  •