Poliartrita reumatoida

09-06-2010
anuta67
Nu este medic/terapeut
anuta67
Buna, la toata lumea! Oameni buni vi s-a intamplat sa aveti o afectiune dentara si sa vi se umfle din senin articulatiile.Eii, uitati ca eu o trag cu asa ceva. O masea imbracata la, care nu ma doare si care a facut o punguta mica de puroi deasupra maselei respective, deci la gingie.V-ati confruntat cu asa ceva?
6 comentarii
0
09-06-2010, ora 16:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este o poliartrita tipica de tip post-streptococic (reumatism articular acut).
Aveti nevoie de un consult reumatologic si, daca se confirma, tratamentul este simplu si eficient, fara sechele.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
1
09-06-2010, ora 23:08
andra_pub
Nu este medic/terapeut
andra_pub
Buna seara!Ma numesc Andreea si am 26 de ani.In urma cu doi ani mi a aparut o durere de bazin doar partea stanga, durere ce o simteam pt 5 10 minute in special cand stateam mult timp nemiscata.In aceeasi periada am facut si o depresie neurovegetativa periada in care am avut dureri de maini si picioare in general pe oasele mari.Din ianuarie februarie anul curent am inceput sa simt mici dureri articulare la mana stanga si genunchiul stang, dureri ce tin la fel 5 10 minute si dispar, La mana in general cand fortez dau car greutate.Durerile au disparut iar de doua saptamani au reaparut, in general pe partea stanga, mana, genunchi si degetul mare de la picior.Tin sa precizez ca locuiesc in Anglia de doi ani.Am facut analizele de laborator vsh, fibrinogen, proteina c reactiva, aslo, exudat, factorul reumatoid, waaler rose si mi ai iesit valori normale la toate.In ultimele 3 zile cand merg mult pe jos mi se umfla picioarele, am dureri in talpa in special in calcaie si simt o caldura puternica ca si cand ar arde.Se amelioreaza durerea la rece.Dupa care, la repaus imi simt picioarele foarte grele.As vrea sa stiu daca sunt suspecta de artrita reumatoida sau ce sfat ati putea sa mi dati.Astept un raspuns de la domnul doctor.Multumesc anticipat
0
10-06-2010, ora 08:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu ati precizat detalii strict esentiale, cum sunt : greutatea, statusul ocupational, antecedente traumatologice, reumatologice, infectioase, metabolice, vasculare.
Simpla enumerare a unor analize nu are absolut nici o relevanta, in absenta unui examen clinic competent de tip reumatologic.
Edemul gambier poate avea origini multiple, de ordin vascular, cardiac, renal, hepatic etc etc.
Prin urmare, nu poate fi nici confirmata si nici infirmata o poliartrita reumatoida, insa aveti nevoie de o consultatie specializata reumatologica si nu numai de niste simple teste de inflamatie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-06-2010, ora 10:07
andra_pub
Nu este medic/terapeut
andra_pub
Buna ziua!Am 1.70 inaltime, 62kg.Am lucrat timp de 8 luni intr o fabrica de haine, e adevarat ca stateam zilnic 10 12 ore in picioare, uneori chiar si in frig.Dar nu mai am accel post de lucru de 6 luni, iar durerile au aparut in luna februarie la mine.Anul trecut am fost diacnosticata cu colon iritabil si helicobacter pilory.In rest nu ma stiu cu alte boli, eu efectuand mereu analizele de sange si ecografe generale am facut aproape anual.Am consultat aici un reumatolog si mi a zis ca pot fi dureri cauzate de umiditate si o proasta circulatie sangvina.Nu prea mi a dat mare importanta, mai mult a luat in calcul analizele de laborator.Probabil am sa merg in tara la un consult.Va multumesc mult
0
10-06-2010, ora 13:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din pacate ne lovim de aceeasi problema: reumatologi care nu iau in consideratie istoricul si simptomele pacientului, ci doar analizele de sange.
De aici provine gravitatea evolutiei unor pacienti nediagnosticati la timp, timp in care au loc distructii articulare masive si ireversibile, ce ar fi putut fi evitate printr-o consultatie clinico-anamnestica corecta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-06-2010, ora 09:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din pacate ne lovim de aceeasi problema: reumatologi care nu iau in consideratie istoricul si simptomele pacientului, ci doar analizele de sange.
De aici provine gravitatea evolutiei unor pacienti nediagnosticati la timp, timp in care au loc distructii articulare masive si ireversibile, ce ar fi putut fi evitate printr-o consultatie clinico-anamnestica corecta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.