Planta Muma Padurii

08-02-2010
manu_123321
Nu este medic/terapeut
manu_123321
Doresc sa stiu daca a auzit cineva de aceasta planta (Muma Padurii) si daca are contraindicatii (reactii adverse). Multumesc.
4 comentarii
0
09-02-2010, ora 11:43
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Aceasta planta (Lathraea squamaria) este aproape absolut necunoscuta si nefolosita la vindecare.
Cel putin eu nu am gasit absolut nimic despre ea.
Daca ar fi fost buna la ceva cineva ar fi folosit-o mai demult. Chiar si in homeopatie ea este absolut necunoscuta. Avand in vedere ca treieste sub pamant multi ani si se hraneste din radacina anumitor copaci se poate spune ca este mai mult toxica deca folositoare si ca s-ar putea cel mult folosi in dilutiie homeopatica decat ca ceai sau tincura. Insa eu asa lasa mainile de pe o planta necunoscuta.
Cu metoda trial error se ajunge numai la errrors in general.
0
11-02-2010, ora 11:59
manu_123321
Nu este medic/terapeut
manu_123321
Multumesc frumos pentru raspuns. De curand am primit un fel de tinctura din aceasta planta facuta de o doamna, care mi-a spus ca a tratat multe persoane de hemoroizi. Am cautat sa aflu cat mai multe despre aceasta planta, dar din pacate n-am aflat mai nimic. Nu stiu daca sa incep sau nu tratamentul.
0
11-02-2010, ora 13:37
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
A tratat sau a vindecat ? Pt. hemoroizi exista multe remedii care se cunosc mai bine.
0
11-02-2010, ora 20:35
manu_123321
Nu este medic/terapeut
manu_123321
A vindecat, sustine ea. De aceea doresc sa aflu cat mai multe despre aceasta planta. Oricum multumesc frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.