Pilozitate!

07-02-2014
dody412
Nu este medic/terapeut
dody412
Buna!am si eu o problema cu pilozitatea...ma deranjeaza la maxim...in ultima perioada parca imi creste tot mai des parul deasupra buzei superioare, pe barbie, pe gat, pe picioare(unde firul e mai negru si mai gros)...ma epilez bineinteles dar as vrea sa scap definitiv cumva de aceasta problema.am facut un consult ginecologic si totul e ok, deci nu se pune problema de ovare polichistice, mi-a recomandat medicul o serie de analize dar care zicea el ca nu sunt urgente si ca prima masura pt pilozitate mi-a prescris anticonceptionale Miligest, care zicea el ca imi va regla f bine totul si numai in cazul in care nu voi vedea nici o schimbare at sa trec la analize de specialitate.precizez ca e prima data cand iau anticonceptionale si abia acum termin prima folie.intrebarea mea este ca exista posibilitatea reala ca aceste anticonceptionale sa imi aduca rezultatul dorit?si cam cat timp trebuie oare sa mai am rabdare ca sa imi dau seama de efectul lor?multumesc
4 comentarii
0
07-02-2014, ora 18:01
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Daca Miligest te va ajuta cu pilozitatea, acest lucru sa va intampla dupa cel putin 1 an de administrare pilule.
Repet, DACA te va ajuta..
0
07-02-2014, ora 22:43
dody412
Nu este medic/terapeut
dody412
multumesc mult...si sper totusi sa fie ok
0
11-02-2014, ora 17:09
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,


Va putem spune ca excesul de pilozitate se datoreaza unor dereglari endocrine (ale glandelor), respectiv a unui exces de hormoni androgeni(masculini). In cazul in care veti face dozari hormonale, veti afla cauza si un tratament adecvat.


O zi buna!
0
22-02-2014, ora 22:46
dody412
Nu este medic/terapeut
dody412
Multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: